2 Νοεμβρίου 2021

Νίκη με Κολοσσό

Παναθηναϊκός - Κολοσσός Ρόδου 77-54

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε εύκολα με 77-54 του Κολοσσού H Hotels στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτοι σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκαν οι Λευτέρης Μποχωρίδης και Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 13 πόντους έκαστος.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Κολοσσό Η Hotels να προηγείται με 9-7 στο 6’ και στο 8’ να παίρνει αέρα τριών πόντων (11-14). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ με 16-13, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να αντιδρά και να προσπερνά με 20-16 στο 12’. Στο 16’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 29-21 πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 34-27. Το «τριφύλλι» ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων στο 22’ (42-30) με τον Κολοσσό H Hotels να «απαντά» με σερί 6-0 για το 42-36 του 24’. Οι «πράσινοι» έκαναν το 47-36 στο 25’ και στο 28’ ξέφυγαν με 55-36. Στο 29’ η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (58-38) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 60-38.

Ο Κολοσσός H Hotels μείωσε σε 60-43 στο 31’ αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε διαφορά 24ων πόντων στο 34’ (69-45). Τελικά, οι «πράσινοι» έφτασαν στη νίκη με 77-54.

Έγραψε ιστορία ο Αβδάλας, που έγινε ο νεότερος παίκτης που σκοράρει με τη φανέλα του Παναθηναϊκού σε αγώνα του ελληνικού πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 34-27, 60-38, 77-54

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 3 (1), Μέικον 6, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 13 (2), Καββαδάς 7, Κασελάκης 9, Φλόιντ 4, Αβδάλας 5 (1), Νέντοβιτς 10 (2), Μαντζούκας 3 (1), Σαντ-Ρος 13.

Κολοσσός H HOTELS (Καντζούρης): Ξανθόπουλος, Πράπας 2, Καμπούρης, Μομίροφ 7 (1), Γουίλιαμς 13 (2), Μαργαρίτης 1, Μπιλλής, Τιλί 5, Φλόιντ 8 (1), Χατζηδάκης 9, Σλαφτσάκης 2, Ποτ 7 (1).