26 Νοεμβρίου 2021

Ευρωπαϊκή πρόκριση το βόλεϊ γυναικών

Παναθηναϊκός - Οστράβα 3-0 σετ

Τα «φίνα κορίτσια» πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Τσάλεντζ Καπ καθώς επιβλήθηκαν της Οστράβα με 3-0 σετ έχοντας την ένθερμη συμπαράσταση των οπαδών του.

Το «τριφύλλι» πήρε ευρωπαϊκή πρόκριση μετά από πολλά χρόνια στην επιστροφή του στις διεθνείς διοργανώσεις και έδειξε ότι η φανέλα του συνεχίζει να έχει βάρος και εκτός συνόρων.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι καθώς έχασε τους πρώτους πόντους μέχρι να μπει στο παιχνίδι. Οι «πράσινες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην αρχή με 0-4 και αιφνιδιάστηκαν από τις φιλοξενούμενες.

Παρόλα αυτά τα «φίνα κορίτσια» συνήλθαν γρήγορα και κατάφεραν και έφεραν το ματς στο ίσα άμεσα με 7-7 και συνεχόμενα μπλοκ. Ο ΠΑΟ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι στο 9-8 ωστόσο και οι φιλοξενούμενες κατάφερναν και έμεναν μέσα στο παιχνίδι  και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 16-16.

Μέχρι εκείνο το σημείο υπήρχαν εκατέρωθεν προβλήματα στις υποδοχές ενώ πολλοί πόντοι πάρθηκαν από μπλοκ.

Σε αυτό το σημείο ο Παναθηναϊκός «ξεκόλλησε» από την αντίπαλο του στο σκορ, έκανε ένα εξαιρετικό σερί και κατέκτησε το σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟ δεν μπήκε πάλι πολύ δυνατά στην έναρξη του και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 7-7, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ανέβασε πιο γρήγορα ρυθμούς σε αυτό το σετ και πήρε προβάδισμα ασφαλείας με 17-12. Σε αυτούς τους ρυθμούς συνέχισε ο ΠΑΟ ως το τέλος και κατέκτησε τελικά το σετ με 25-21.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ  οι φιλοξενούμενες πήραν και πάλι προβάδισμα με 1-3 στο σκορ στην αρχή του σετ και με 4-5. Ωστόσο γρήγορα ο ΠΑΟ κατάφερε και πάλι και γύρισε το ματς σε 15-11. Ο ΠΑΟ δεν έχασε τον έλεγχο του σετ ως το τέλος και το κατέκτησε με 25-17.

Διακύμανση: 1ο σετ: 7-8, 15-16, 21-16, 25-18 2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-21 3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-17.Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Οστράβα προήλθαν από 4 άσσους, 25 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-21, 25-17) σε 77'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 9 (4/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κωνσταντίνου 7 (7/21 επ., 43% υπ. - 38% άριστες), Κρος 9 (6/13 επ., 3 μπλοκ), Στεπανένκο 12 (10/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 11 (11/19 επ., 33% υπ. - 33% άριστες), Παπαφωτίου 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 58% υπ. - 42% άριστες), Ξηντάρα (λ), Καραγκούνη.

ΟΣΤΡΑΒΑ (Ζντένεκ Πόμερ): Γεντλίκοβα 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Ποσπισίλοβα 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Νετσιπόρουκα 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 31% άριστες), Στρίμποβα 12 (9/34 επ., 3 μπλοκ, 28% υπ. - 24% άριστες), Ζεμάνοβα 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Κοτλάμποβα 9 (6/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γιάνκοβα (λ, 67% υπ. - 60% άριστες), Κασπάροβα, Μπαουέροβα, Γιασέκοβα, Τσλάντκοβα.