26 Νοεμβρίου 2021

Νίκη στην Ευρωλίγκα

Παναθηναϊκός - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 70-64

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε με 78-64 της Zenit St. Petersburg σε αναμέτρηση για την 12η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτοι σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκαν οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Γιώργος Παπαγιάννης με 18 πόντους έκαστος.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βράβευσε δια χειρός του γενικού της διευθυντή, Φραγκίσκου Αλβέρτη, τον προπονητή Τσάβι Πασκουάλ για την προσφορά του στην ομάδα. Παράλληλα, τίμησε και τους Διαμαντή Παναγιωτόπουλο, Ινίγο Θορθάνο (βοηθοί προπονητές) και Γιάννη Ζυγούρη (φυσιοθεραπευτής) που επίσης θήτευσαν στην ομάδα.

Η Zenit St. Petersburg μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 12-0. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντέδρασε και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-15. Στο 12’ το «τριφύλλι» μείωσε σε 24-19 με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το υπέρ του 28-19 στο επόμενο λεπτό. Οι «πράσινοι» έφεραν το ματς στα ίσια στο 15’ (28-28), όμως το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τη Zenit St. Petersburg μπροστά στο σκορ με 38-33.

Στο 22’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μείωσε σε 40-39 και στο 23’ προσπέρασε με 41-40. Το «τριφύλλι» ξέφυγε με 46-40 στο 25’ και με 51-42 στο 27’ με τη Zenit St. Petersburg να μειώνει σε 51-46 στο 29’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου με 53-48. Στο 33’ οι «πράσινοι» πήραν… αέρα 10 πόντων (60-50), ενώ στο 35’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 60-54. Τελικά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε στη νίκη με 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 48-53, 70-64

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι, Μέικον 11 (1), Παπαγιάννης 18, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 4, Κασελάκης 3 (1), Ουάιτ 8 (1), Φλόιντ, Νέντοβιτς 18 (4), Έβανς 2, Σαντ Ρος 6 (2) Μαντζούκας

Ζενίτ (Τσάβι Πασκουάλ): Λόιντ 15 (2), Καράσεφ, Ζαχάροφ, Κουλάγκιν, Μπάρον, Κουζμίνσκας 13 (1), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 7, Πονίτκα 4, Φράνκαμπ 14 (2), Φράνκαμπ 9 (1), Γκουντάιτις 2