10 Φεβρουαρίου 2022

Στους 4 του Challenge Cup το βόλεϊ ανδρών

Τερουέλ - Παναθηναϊκός 3-1 σετ

Ο Panathinaikos είναι και πάλι εδώ και επέστρεψε στα ημιτελικά μεγάλης διοργάνωσης μετά από 13 χρόνια σηκώνοντας ψηλά την πράσινη σημαία στην Ισπανία καθώς κατάφερε και πήρε την πρόκριση στο χρυσό σετ από την Τερουέλ! Επόμενος αντίπαλος η Τουρκική Χάλκμπανκ Άνκαρα.

Ο σπουδαίος Παναθηναϊκός κατάφερε και πήρε μια σπουδαία πρόκριση παρά την ήττα με 3-0 από την Τερουέλ καθώς στο καθοριστικό χρυσό σετ είχε την ψυχή και την καρδιά να το πάρει.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε όπως θα ήθελε και περίπου στα μισά του σετ ήταν πίσω στο σκορ με 12-7. Ο Παναθηναϊκός άργησε να πλησιάσει στο σκορ, το έκανε στο 21-18 όμως δεν κατάφερε τελικά να γυρίσει το σετ και η Τερουέλ το κατέκτησε με 25-21.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» μπήκε καλύτερα και είχε προβάδισμα μέχρι και τα μισά του σετ 12-13. Ωστόσο κάπου εκεί κάποιες διαιτητικές αποφάσεις εξόργισαν τους «πράσινους» και ο ΠΑΟ έμεινε πίσω στο σκορ με 20-16. Με αυτές τις αποφάσεις χάθηκε η συγκέντρωση και μαζί και το σετ με 25-21.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ ο ΠΑΟ έμεινε πάλι πίσω με 12-8 περίπου στα μισά του σετ και δεν επανήλθε χάνοντας το τελικά με 25-20.

Όλα λοιπόν κρίθηκαν στο χρυσό σετ εκεί έγινε μια ακόμα φάση εις βάρος του Παναθηναϊκού που δόθηκε παράβαση από τη διαιτησία με αποτέλεσμα να διαμαρτυρηθεί ο κόουτς Ανδρεόπουλος, να δεχτεί κάρτα και το 5-2 , έγινε 6-3.

Παρόλα αυτά το «τριφύλλι» βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και το έφερε στα ίσα 9-9 με τον Σάσο Στάλεκαρ και με τον ίδιο παίκτη πήρε και προβάδισμα με 9-10. Παρότι ο πάγκος του ΠΑΟ έφαγε και πάλι κάρτα στο 10-11 εντούτοις οι «πράσινοι» είχαν την ψυχή και την καρδιά και πήραν το σετ με 11-15 και ταυτόχρονα την πρόκριση στα ημιτελικά.