20 Φεβρουαρίου 2022

Νίκη με γαύρο το βόλεϊ ανδρών

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1 σετ

Το ανδρικό τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού πέτυχε μια σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού την ημέρα που έφυγε από τη ζωή ο δημιουργός του Συλλόγου Γιώργος Καλαφάτης και δείχνει ότι μπορεί να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη για το «τριφύλλι» που κατάφερε και επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 3-1 σετ δείχνοντας ότι το ματς με τον Φοίνικα στη Σύρο ήταν μια παρένθεση.

Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και νίκησαν και πάλι τους «ερυθρόλευκους» δείχνοντας ότι διαθέτουν ένα ποιοτικότερο σύνολο.

Πλέον ο Παναθηναϊκός μπαίνει στη μάχη της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος και βρίσκεται πίσω από τον ΠΑΟΚ μόλις δύο βαθμούς, διαφορά που δείχνει την ικανότητα να την καλύψει.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός είχε τον πρώτο λόγο, πήρε από την αρχή το προβάδισμα αρχικά με 5-3 και λίγο μετά τα μισά του σετ πήρε προβάδισμα με 14-9. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί και με ένα σπουδαίο σερί κατέκτησαν το σετ με 25-14.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟ δεν κατάφερε να πάρει μεγάλο προβάδισμα ωστόσο σε κρίσιμο χρονικό σημείο του ματς πήρε προβάδισμα με 18-16 και 21-18. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου διατήρησαν την ψυχραιμία τους σε όλα τα κρίσιμα σημεία και κατέκτησαν το σετ με 25-21.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ λίγο πριν τα μισά του, οι «πράσινοι» είχαν προβάδισμα με 11-10 ωστόσο έδειξε μια μικρή ολιγωρία και έμεινε πίσω στο σκορ με 18-20. Παρότι ο ΠΑΟ είχε και κεφάλι στο σκορ με 24-24 τελικά έχασε το σετ με 24-26 με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να μειώσει σε 2-1.

Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω, πείσμωσε ακόμα περισσότερο και κατέκτησε το σετ άνετα με 25-19.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 15π. (10/23επ., 1 μπλοκ, 42%υπ., 26%αρ.), Γιάκομπσεν 4 (2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ρανγκέλ 11 (10/14επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 8 (5/12επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58%υπ., 42%αρ.), Βαν ντε Ντρις 14 (10/24επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στάλεκαρ 9 (4/4επ., 5 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 58%υπ., 32%αρ.), Μπάσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 8π. (3/10επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Στιβαχτής, Μιχαήλοβιτς 13π. (11/21επ., 52%υπ., 26%αρ., 2 άσσοι), Τεπάν 13 (13/31επ.), Ζουπάνη 6 (3/7επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πέριτς 3 (2/8επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 65%υπ.., 18%αρ.), Προύσαλης, Ανδρεάδης 2  (1/1επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρακλής 3 (3/7επ.), Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας 10 (9/19επ., 1 μπλοκ, 51%υπ., 31%αρ.), Εφραιμίδης.