6 Φεβρουαρίου 2022

Ήττα στο βόλεϊ ανδρών

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 1-3 σετ

Ο Παναθηναϊκός λύγισε στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 1-3 σετ από τον ΠΑΟΚ δείχνοντας ότι και η κούραση από την Ευρώπη έπαιξε τον ρόλο της.

Το «τριφύλλι» γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον «δικέφαλο του Βορρά» και καλείται πλέον να καλύψει το χαμένο έδαφος στα επόμενα ματς.

Σίγουρα το εξ αναβολής ματς με τον Φοίνικα Σύρου παίζει καθοριστικό ρόλο για την συνέχεια του πρωταθλήματος

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε σοβαρός και συγκεντρωμένος και ήταν ουσιαστικός όταν έπρεπε. Παρότι λίγο μετά τα μισά του σετ ήταν πίσω στο σκορ με 13-14 εντούτοις γύρισε το ματς με έναν καθοριστικό άσο του Πρωτοψάλτη στο 17-16. Εν συνεχεία πήρε άλλους δύο κρίσιμους πόντους ο Ράπτης και το σκορ έγινε 21-19 για να το κατακτήσει ο ΠΑΟ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να δείξει την ίδια ψυχραιμία προς το τέλος του σετ και τελικά λύγισε με 23-25. Δυστυχώς και στο τρίτο σετ ένα μίνι μπλακ άουτ στους 20 πόντους έδωσε το πλεονέκτημα στον ΠΑΟΚ να το κατακτήσει με 22-25 και να πάρει προβάδισμα 1-2 σετ. Αναφορικά με το τέταρτο σετ ο ΠΑΟ βρέθηκε πίσω με 14-17 και λύγισε τελικά στις λεπτομέρειες με 25-27.