1 Φεβρουαρίου 2022

Νίκη το μπάσκετ γυναικών

Παναθηναϊκός - Ελευθερία Μοσχάτου 93-69

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Ελευθερία Μοσχάτου και πήρε τη νίκη με 93-69.

Οι «πράσινες» είχαν καλή παρουσία απέναντι στον αντίπαλο τους και έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση εν όψει του ματς με τον ΠΑΟΚ.

Η αμερικανική τριάδα των Ριντ, Χολμς και Κάιζερ πήρε το βάρος του σκοραρίσματος και ο ΠΑΟ έφτασε δίκαια σε μια ακόμα νίκη στην έδρα του.

Στο αγωνιστικό μέρος το «τριφύλλι» ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και είχε επιθετική πολυφωνία και η πρώτη περίοδος έληξε με 25-14.

Η δεύτερη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη καθώς ο ΠΑΟ συνέχισε  με σοβαρότητα και ψυχραιμία σε επίθεση και άμυνα και τελικά το ημίχρονο έληξε με 46-32.

Σε ότι αφορά την τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν σε κάποια σημεία να πλησιάσουν στο σκορ, ωστόσο ο ΠΑΟ ήταν ψύχραιμος. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 69-54.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι και διέλυσε την αντίπαλο του με 93-69.

Δεκάλεπτα: 25-14, 46-32, 69-54, 93-69

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 21(2), Φίτζγκεραλντ 9(1), Ζιάκα 5(1), Λύμουρα 8(2), Κωτούλα 4(1), Φραγκούλη, Μπουντούρη 4, Γρηγοροπούλου 4, Μυλωνάκη 7, Χολμς 16(4), Παλάσκα, Κάιζερ 15.

Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη, Καρακασίδου 13(1), Νάτσκου, Φεράρι 9(2), Στεφανίδου, Κρητικοπούλου, Θεοδωρομανωλάκη 2, Τζέιμς 22(2), Χάιντερ 23, Τσέρου.