17 Μαρτίου 2022

Ήττα στο μπάσκετ γυναικών

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 76-81

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό με 76-81 στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» στην 14η εξ αναβολής αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1, ωστόσο θα δώσει τη μάχη του για το Κύπελλο και το πρωτάθλημα.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον ΠΑΟ μπροστά με 17-15. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο με το σκορ να συνεχίζει να αλλάζει διαρκώς χέρια, ωστόσο το «τριφύλλι» κατάφερε να περάσει μπροστά και να πάει στα αποδυτήρια με +5 πόντους (36-31). Στο ημίχρονο ο ΠΑΟ είχε καλά ποσοστά στο δίποντο (50%) και στο τρίποντο (33%) ενώ είχε «μαζέψει» και 18 ριμπάουντ με κορυφαίες τις Χολμς και Φιτζγκέραλντ που είχαν από 9 πόντους.

Οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και «έχτισαν» μια διαφορά 8 πόντων (44-36) αλλά οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά με το τρίτο δεκάλεπτο να «κλείνει» 57-56 υπέρ των «πρασίνων».

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟ σταδιακά έχανε το προβάδισμα και την καλή λειτουργία του σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ και παρόλο που μείωσε με τη Ριντ στους τρεις πόντους (76-79) στα 15,4’’ πριν το τέλος, ηττήθηκε με 76-81.

Δεκάλεπτα: 17-15, 36-31, 57-56, 76-81

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16 (10ρ., 7 α.), Φιτζέραλντ 20 (1), Λύμουρα 11 (3), Κωτούλα, Μπουντούρη, Χολμς 18 (1), Χατζηνικολάου 9 (2), Κάιζερ 2

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 9 (1), Τόλφρι 3 (1), Σταμολάμπρου 4 (1), Σταμάτη 20 (4/7 τρ.), Σπυριδοπούλου 9 (1), Νικολοπούλου 16 (1τρ. 8ρ. 8 α.), Δίελα, Βίτολα 12 (10ρ.), Χάμπλιν 8