5 Μαρτίου 2022

Διπλό στον ΠΑΟΚ το βόλεϊ ανδρών

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-3 σετ

Ο Παναθηναϊκός πέρασε αλώβητος από το κλειστό της Πυλαίας, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ και παίρνοντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στη δεύτερη αγωνιστική της Β’ φάσης της Volleyleague.

Οι «πράσινοι» με αυτή την καθαρή νίκη πέρασαν πρώτοι στο βαθμολογικό πίνακα με 16 βαθμούς, κάτι που τους φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

O Παναθηναϊκός αν και κουρασμένος μετά τη Χάλκμπανκ εμφανίστηκε συγκεντρωμένος και αποφασισμένος να πάρει αυτόν τον «μικρό τελικό», με δεδομένο πως δεν υπάρχουν πλέι οφ για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Με πρωταγωνιστή τον Πρωτοψάλτη με 24 πόντους, ο ΠΑΟ κατάφερε να «λυγίσει» την ομάδα της Θεσσαλονίκης, δείχνοντας έτοιμος για τη συνέχεια.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, το «τριφύλλι» ξεκίνησε δυναμικά και γρήγορα προηγήθηκε με 1-7. Με το μπλοκ και την υποδοχή του σε υψηλά επίπεδα κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το 10-16, όταν ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε να αντεπιτίθεται και μείωσε σε 19-21, ωστόσο το «τριφύλλι» πήρε τελικά το πρώτο σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 8-8, όταν με πρωταγωνιστή τον Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντική διαφορά (10-15), την οποία διεύρυνε (11-19). Οι «πράσινοι» κατέκτησαν το σετ σχετικά εύκολα με 16-25 και προηγήθηκαν με 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ δόθηκε «μάχη», με τους γηπεδούχους να έχουν ανέβει αρκετά και να παίρνουν ένα προβάδισμα (18-14) σε κομβικό σημείο. Ο ΠΑΟ μείωσε σε 19-18 αλλά δε μπόρεσε να απαντήσει και έχασε το σετ 25-21.

Οι «πράσινοι» χάλασαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ στην αρχή του τελευταίου σετ και προηγήθηκαν με 1-6, ωστόσο η κούραση φάνηκε και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 18-18, παρότι ο ΠΑΟ είχε προηγηθεί με 13-17. Με εκπληκτικό Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει το σετ (24-26) και το ματς με 3-1.

Ο Θανάσης Πρωτοψάλτης δήλωσε: «Είναι μια νίκη που θέλαμε και είχαμε ανάγκη, μας βάζει σε καλύτερη θέση για τη συνέχεια αλλά δεν το έχουμε δεδομένο όπως είδαμε όλες οι ομάδες τα δίνουν όλα. Εμείς συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά για να είμαστε έτοιμοι για όλες τις πιθανότητες που κρύβει το πρωτάθλημα μας!»