31 Μαρτίου 2022

Νίκη το μπάσκετ γυναικών

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 68-50

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του ΠΑΟΚ με 68-50 και πήρε την πρόκριση για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος και θα αντιμετωπίσει τις Εσπερίδες.

Οι «πράσινες» ήταν καταιγιστικές και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο σε κανένα σημείο του ματς. Έπαιξαν μια εξαιρετική άμυνα στην πρώτη περίοδο και ήταν παράλληλα παραγωγικές στην επίθεση και το 17-6 είναι χαρακτηριστικό.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και μεγάλωσε τη διαφορά σε 37-22 όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν και πάλι καλή για τον ΠΑΟ και αύξησε την διαφορά στο σκορ με 52-32 ενώ η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα και έληξε με 68-50.

Τα δεκάλεπτα: 17-6, 37-22, 52-32, 68-50

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 14, Φιτζγκέραλντ 7, Ζιάκα 3, Λύμουρα 5(1), Κωτούλα, Μπουντούρη 4, Γρηγοροπούλου 4, Μυλωνάκη 4, Χατζηνικολάου 6, Κάιζερ 9.

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 11, Μάντεν 6, Χαιριστανίδου 4, Μακιτάλο 6, Κατσαμούρη 3, Στεφανακη, Καρλάφτη 12, Κιλαζίδου 8.