23 Ιανουαρίου 2023

Πόλο: ήττα από Απόλλωνα

Παναθηναϊκός - Απόλλων Σμύρνης 10-11

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα καθώς ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 10-11, στην 1η αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης σε ένα συγκλονιστικό μέχρι το τέλος ματς στο Γουδή.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τον Σγουρίδη (1-0) με κερδισμένο πέναλτι και ένα λεπτό αργότερα ο Αλβέρτης έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι όμως, μείωσαν σε 2-1 στο 3ο λεπτό κι εν συνεχεία ισοφάρισαν σε 2-2. Ο Απόλλων πέρασε μπροστά με 2-3 αλλά ήρθε η απάντηση από τον Χατζηγούλα που έφερε το ματς στα ίσια (3-3). Στα 7’’ πριν το τέλος ο Δερμιτζάκης έβαλε ξανά το «τριφύλλι» σε θέση οδηγού (4-3) ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Αλβέρτης. Η πρώτη περίοδος έληξε 4-3 υπέρ του ΠΑΟ.

Με φόρα μπήκε στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός που έκανε αμέσως το 5-3 με τον Αλβέρτη. Ο Απόλλων μείωσε σε 5-4 αλλά και πάλι το «τριφύλλι» με τον Δευτεραίο αυτή τη φορά «έχτισε» ένα +2 (6-4). Οι Νεοσμυρνιώτες απάντησαν για το 6-5 όμως και πάλι ήταν εκεί οι «πράσινοι» που με τον Τόττη έκανε το 7-5. Ο Απόλλων λίγο πριν λήξει το ημίχρονο ισοφάρισε σε 7-7.

Στην επιστροφή οι αθλητές του κόουτς Μάζη βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ (7-8) αλλά ο Σγουρίδης ισοφάρισε σε 8-8 κι εν συνεχεία ο Δερμιτζάκης ξανά με κερδισμένο πέναλτι έβαλε το «τριφύλλι» μπροστά (9-8). Το προβάδισμα δεν κράτησε πολύ αφού λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφεραν στα ίσια το παιχνίδι (9-9). Με τρομερό τεχνικό σουτ ο Άντζιτς έδωσε αέρα +2 στον Παναθηναϊκό (10-8) στα μισά της περιόδου αλλά και πάλι ο Απόλλωνας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 10-10 που ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι Νεοσμυρνιώτες πέρασαν μπροστά (10-11) και ο Χατζηγούλας με φοβερό σουτ στα 18’’ πριν το τέλος είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά το γκολ οριακά δεν μέτρησε.

Tα οκτάλεπτα: 4-3, 3-4, 3-3, 0-1

Παναθηναϊκός (Μάζης): Σγουρίδης 2, Αλβέρτης 2, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης 2, Δευτεραίος 1, Τόττης 1, Άντζιτς 1

Απόλλων Σμύρνης (Δεληγιάννης): Γαρδίκας 4, Μπογκντάνοβιτς 3, Αλαμάνος 1, Σολανάκης 2, Χονδροκούκης 1.