29 Ιανουαρίου 2023

Μπάσκετ ανδρών: νίκη με Ιωνικό

Παναθηναϊκός - Ιωνικός 102-70

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα του Ιωνικού στο ΟΑΚΑ με 102-70 σε αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαγιάννης με 21 πόντους, ενώ σκόραραν και οι έντεκα παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν από τον Ντέγιαν Ράντονιτς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 6’ βρέθηκε να προηγείται με 15-6, ενώ στο επόμενο λεπτό η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (18-6). Στο 8’ έγινε το 24-8 για το «τριφύλλι» ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 28-10. Οι πράσινοι ξέφυγαν με 35-12 στο 11’ με τον Ιωνικό να μειώνει σε 35-18 στο επόμενο λεπτό. Στο 16’ η διαφορά ανήλθε στους 27 πόντους (48-21) και το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 55-30.

Στο 24’ ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά 32 πόντων (69-37) ενώ στο 27’ η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων ξεπέρασε τους 40 πόντους (82-39). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 85-45, με αποτέλεσμα η τέταρτη περίοδος να έχει περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα αφού ο Παναθηναϊκός έφτασε άνετα στη νίκη με 102-70.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 55-30, 85-45, 102-70

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 11 (1), Γουόλτερς 8, Λι 6 (1), Παπαγιάννης 21 (2), Γουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 11 (1), Σαμοντούροβ 5 (1), Αβδάλας 5, Μπέικον 15 (3), Χουγκάζ 7 (1), Γκουντάιτις 8.

Ιωνικός (Λιβανός): Μπέμπης, Νούνιεζ 10, Σίμονς 6 (1), Πετανίδης, Κορκοντζέλος 2, Αρσενόπουλος 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 23 (3), Μάντζαρης 6 (1), Χόκινς 2, Λέισι , Παρκς, Αγγελόπουλος.