22 Μαρτίου 2016

Νίκη στο βόλεϊ γυναικών

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο. Μαρκόπουλο 3-0 σετ

Ο Παναθηναϊκός Α.Ο. επικράτησε με 3-0 του Μαρκόπουλου στο κλειστό της Κυψέλης, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Α1 Βόλεϊ Γυναικών. Η ομάδα μας τερμάτισε στη 2η θέση στο πρωτάθλημα και θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Σαντορίνης στα play off με πλεονέκτημα έδρας.

Ο Δημήτρης Καζάζης είχε τη δυνατότητα να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και να δώσει χρόνο συμμετοχής στις περισσότερες παίκτριες. Οι φιλοξενούμενες ήταν ανταγωνιστικές και πάλεψαν σε όλα τα σετ και κυρίως στο πρώτο αλλά η εμπειρία και η αποφασιστικότητα του Τριφυλλιού ήταν τα στοιχεία που οδήγησαν σε μία “καθαρή” νίκη.

Στο 1ο σετ, το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε την ομάδα μας να προηγείται με 8-5. Το διπλό μπλοκ από Κωσνταντινίδου και Μερτέκη, που ήταν και εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης, διαμόρφωσε το 11-8. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά με 21-20 αλλά το σετ ολοκληρώθηκε με 25-23 υπέρ του Παναθηναϊκού Α.Ο.

Στο 2ο σετ, το Μαρκόπουλο πήρε προβάδισμα με 5-3. Η Μερτέκη μείωσε σε 4-6 και μετά από ενέργεια της Κουτουξίδου έγινε το 7-7. Η Κωνσταντνίδου έκανε το 13-11 και οι πόντοι των Γκούζου και Τσίμα έγραψαν το 16-12. Η Μερτέκη στη συνέχεια έκανε το 21-12 και ο άσσος της Κωνσταντινίδου διαμόρφωσε το σκορ σε 23-12, πριν το τελικό 25-13.

Στο 3ο σετ, η Μόλναρ έκανε το 2-0 και το με διπλό μπλοκ των Τσίμα και Κωνσταντινίδου έγινε το 5-3. Έπειτα από άστοχο σερβίς των φιλοξενούμενων διαμορφώθηκε το 8-5 υπέρ της ομάδας μας. Το Μαρκόπουλο, δεν κατάφερε να γίνει απειλητικό και ο πόντος της Μερτέκη έκανε το 15-10. Το σετ τελείωσε άνετα με 25-16 και η ομάδα μας πήρε το “τρίποντο”, έχοντας τη συμπαράσταση του κόσμου στο κλειστό της Κυψέλης.

Παναθηναϊκός A.O. (Καζάζης) Μερτέκη 15 (15/25 επ.), Κουτουξίδου 1 (1/1 επ.), Γκούζου 2 (2/6 επ.), Μόλναρ 9 (8/20 επ., 1 άσσο, 38% υπ. - 23% άριστες), Τσίμα 7 (5/14 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 26% άριστες), Κωνσταντινίδου 10 (4/9 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ρόγκα -λ (60% υπ. – 40% άριστες) / Παπαδοπούλου 2 (1/2 επ., 1 άσσο), Καββαδία 2 (2/6 επ.), Αγγελοπούλου, Κάστανου 1 (1 μπλοκ)