4 Μαρτίου 2016

Ήττα στο βόλεϊ γυναικών

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. - ΟΣΦΠ 2-3 σετ

Σ΄ένα πολύ δυνατό παιχνίδι στο κλειστό “Καμποχώρων” στη Χίο, ο Παναθηναϊκός Α.Ο. πάλεψε και έφτασε πολύ κοντά στην πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στον ΟΣΦΠ που επικράτησε με 3-2 σετ. Η ομάδα μας αν και έχασε το 1ο σετ, ισοφάρισε και προηγήθηκε με 2-1 έχοντας πολύ καλή απόδοση στα δύο αυτά σετ. Ωστόσο ο αντίπαλος έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ και εν τέλει έφυγε με τη νίκη. Όλες οι παίκτριες του Τριφυλλιού είχαν πολύ καλή απόδοση και έπαιξαν με ψυχή.

Στο 1ο σετ, το Τριφύλλι πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ όντας πίσω στο σκορ με 3-8. Ο αντίπαλος διατηρούσε σταθερή διαφορά σε όλη τη διάρκεια του σετ, με εξαίρεση ένα σερί με 3-0 που έκανε η ομάδα μας και το σκορ από 19-12 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων, διαμορφώθηκε 19-15, έπειτα από μπλοκ της Καββαδία και άουτ της Γιώτα. Ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό και παρά την πίεση από τους πόντους της Τσίμα και της Μερτέκη, η Τσβετάνοβα έκανε αρχικά το 23-17 και στη συνέχεια η Λαμπρούση το 25-18 υπέρ του ΟΣΦΠ.

Το 2ο σετ άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας, που βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 4-3. Σε εκείνο το σημείο, ο ΟΣΦΠ απάντησε με ένα σερί 4-0, με την Τσίμα να κάνει το 7-7 και από κει και πέρα το Τριφύλλι είχε μόνιμο προβάδισμα, με τη Μερτέκη να κάνει το 23-17, τη Γκούζου το 24-18 και το σετ να κρίνει ο πόντος της Μερτέκη, κάνοντας το τελικό 25-20.

Στο 3ο σετ, ο ΟΣΦΠ προηγήθηκε με 6-4 αλλά το Τριφύλλι με πρωταγωνίστριες την Μερτέκη και την Καββαδία, έκανε ένα σερί 7-0 και το σκορ  έγινε 11-6 υπέρ της ομάδας μας. Στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ , το 16-11 διαμορφώθηκε έπειτα από λάθος του αντιπάλου, που κυνηγούσε το σκορ αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με την ομάδα μας να υπερτερεί στο μπλοκ. Ο άσσος της Μαλασάι έφερε το παιχνίδι στα ίσα με 23-23 αλλά η Τσίμα έκανε το 24-23 και το διπλό μπλοκ από Γκούζου και Μερτέκη στη Μαλασάι το 25-23.

Στο 4ο σετ, η ομάδα μας παρουσίασε κάποια σημάδια κόπωσης και ο αντίπαλος με “όπλο” το μπλοκ, έκανε το 25-19 και έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ, όπου και κρίθηκε με 15-7 υπέρ του ΟΣΦΠ.

Παναθηναϊκός Α.Ο. (Ρούσης) Γκούζου 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 15 (14/47 επ., 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 2 (1/4 επ., 1 άσο), Καββαδία 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Μόλναρ 15 (13/45 επ., 2 άσοι, 29% υπ. - 29% άριστες), Τσίμα 16 (14/40 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 24% άριστες), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 45% άριστες) / Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου, Κωνσταντινίδου.