6 Μαρτίου 2016

Νίκη στο μπάσκετ γυναικών

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Νίκη Λευκάδας 90-52

Ο Παναθηναϊκός Α.Ο. επικράτησε με το εντυπωσιακό 90-52 της Νίκης Λευκάδας, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Μπάσκετ Γυναικών. Η ομάδα μας για ένα ακόμα παιχνίδι με τον Κώστα Παπαδόπουλο στον πάγκο, έδειξε ότι βελτιώνεται συνεχώς σε όλους τους τομείς, κάτι που αποδεικνύουν τα πολύ καλά ποσοστά σε άμυνα και επίθεση. Αυτή η αναμέτρηση αποτέλεσε ουσιαστικά πρόβα τζενεράλε ενόψει του Final 4 του Κυπέλλου στη Λευκάδα στις 18-20 Μαρτίου, κυρίως λόγω του ανταγωνιστικού συνόλου της Νίκης, που βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ακολουθεί το παιχνίδι κόντρα στον Άρη Πετρούπολης την επόμενη εβδομάδα, που “ρίχνει” και την αυλαία της κανονικής περιόδου.

Στο αγωνιστική κομμάτι, ήδη από το ημίχρονο του παιχνιδιού, το Τριφύλλι είχε εξασφαλίσει διαφορά 13 πόντων. Στο 3ο δεκάλεπτο, η ομάδα μας φόρτσαρε και έφτασε να προηγείται με 68-42. Στο 4ο δεκάλεπτο, πέρα από την επιθετική υπεροχή και την επίτευξη 22 πόντων, ο Παναθηναϊκός Α.Ο. “θωράκισε” την αμυντική του γραμμή, με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να πετύχει μόλις 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-31, 68-42, 90-52

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 6 (2), Δανούση, Αυτζή 3 (1), Αλμπάνεζ  22 (4), Κόνιαλη 9 (1),  Παντέλη, Σλούκα 3 (1), Διέλα 4, Πατεράκη 5 (1), Λύμουρα 9 (3),  Ντέλβα 15, Κυριακοπούλου 14.