21 Ιανουαρίου 2018

Δεύτερη σερί ήττα

Παναθηναϊκός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 70-75

Την 7η ήττα του έπειτα από 19 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ (70-75). Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Νίκος Παππάς με 14 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Νικ Καλάθης και Θανάσης Αντετοκούνμπο με 13.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στα μισά της πρώτης περιόδου να προηγείται με 10-6, ενώ στο 7’ ήταν μπροστά στο σκορ με 16-10. Στο 8’ η ΤΣΣΚΑ πλησίασε στον πόντο (16-15), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-15. Στο 15’ οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 25-22 και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 31-29. Το «τριφύλλι» ξεκίνησε δυναμικά στην επανάληψη και στο 25΄ξέφυγε με 46-36, όμως η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και με ένα σερί 5-0 μείωσε σε 46-61 στο επόμενο λεπτό. Στο 29’ οι Ρώσοι ισοφάρισαν σε 49-49, πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 51-51. Το ματς ήταν αμφίρροπο στην τέταρτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 71-63 στο 37’ και τελικά να φτάνουν στη νίκη με 75-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 29-31, 51-51, 70-75

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Ρίβερς 11 (3), Παππάς 14, Ντένμον, Γκιστ 6, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ 2, Καλάθης 13 (2), Αντετοκούνμπο 13

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 10 (2), Φριτζόν, Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 21 (4), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 9, Χίγκινς 14 (2), Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 7, Χάντερ 12