29 Ιανουαρίου 2018

Νίκη με γαύρο

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 68-61

Tην 14η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ με 68-61. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 12.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο ματς, στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 8-1, ενώ στο 5’ ξέφυγε με 13-3! Στο επόμενο λεπτό οι «πράσινοι» κατάφεραν να μειώσουν σε 13-7 , αλλά στο 7’ οι «ερυθρόλευκοι» πήραν αέρα 11 πόντων (7-18) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-11. Το «τριφύλλι» μείωσε σε 20-14 στο 11’, με τους φιλοξενούμενους να επανακτούν προβάδισμα με διψήφια διαφορά (15-25 στο 22’). Στο 14’ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 25-20 και έκλεισε το ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ με 32-30. Με την έναρξη της επανάληψης οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 36-35 (22’), όμως ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 40-36 στο 24’. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε το υπέρ της 48-46 στο 29’ και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο ούσα μπροστά στο σκορ με 50-48. Στο 33’ το «τριφύλλι» πήρε αέρα οκτώ πόντων (61-53) και δεν το έχασε μέχρι το τέλος του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη με 68-61.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 30-32, 50-48, 68-61

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον, Γκιστ 6, Γκάμπριελ 1, Καλάθης 9, Σίνγκλετον 6, Ρίβερς 16 (2), Παππάς 5 (1), Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 12 (2), Μήτογλου 7 (1)

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 10 (1), Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 5, Μακ Λιν 9, Στρέλινιεκς 1, Ρόμπερτς 4, Μπόγρης, Ουίλτζερ 3 (1), Τόμπσον 2