5 Ιανουαρίου 2018

Νίκη στην Ευρωλίγκα

Παναθηναϊκός - Αναντολού Εφές 90-79

Την 11η νίκη του έπειτα από 16 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague πέτυχε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 90-79 της Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Νικ Καλάθης με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Νίκος Παππάς με 16.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και στο 5’ βρέθηκε να προηγείται με 11-4, ενώ στο 9’ ξέφυγε με 23-9, πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με 23-12. Στο 12’ η Εφές μείωσε σε 23-16, αλλά το «τριφύλλι» επέστρεψε άμεσα σε διψήφια διαφορά (27-16).

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν να κρατηθούν μέσα στο ματς μειώνοντας σε 31-23 στο 15’, αλλά οι «πράσινοι» κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά ως το τέλος του ημιχρόνου (47-33). Στο 22’ η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ξέφυγε με 15 πόντους διαφορά (52-37), ενώ στο 25’ βρέθηκε στο +17 (62-45). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 70-56 με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα και να φτάνει άνετα στη νίκη με 90-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 47-33, 70-56, 90-79

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 8, Ρίβερς, Παππάς 16 (4), Ντένμον 9 (3), Γκιστ, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 9 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 17 (3), Αντετοκούνμπο 6

Αναντολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Λέντο, Μπράουν 6, Μπατούκ 4 (1), Μότουμ 14 (1), Άνταμς 20 (3), Στίματς 4, Μουσταφά, Ντράγκιτς 6, Ντάνστον 12, Σίμον 13 (1)