7 Ιανουαρίου 2018

Νίκη στο μπάσκετ

Παναθηναϊκός - Κόροιβος Αμαλιάδας 92-57

Την 11η νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 92-57 του Κοροίβου στο ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 14 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ζακ Όγκαστ με 13.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και μόλις στο 5’ κατάφερε να «χτίσει» μια διψήφια διαφορά (15-3), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 24-12. Στο 13’ η διαφορά έφτασε στο +18 για τους «πράσινους» (32-14), ενώ στο 15’ ξεπέρασε τους 20 πόντους (37-16), πριν τη λήξη του ημιχρόνου με 45-29. Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου το «τριφύλλι» ξέφυγε με 60-31 και στο 28’ με 70-38! Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 70-40, με αποτέλεσμα η τελευταία να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα και τον Παναθηναϊκό να φτάνει άνετα στη νίκη με 92-57.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 45-29, 70-40, 92-57

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Ρίβερς 9 (3), Ντένμον, Όγκαστ 13, Καλάθης 11 (2), Σίνγκλετον 8 (2), Παππάς 7 (1), Γκιστ 6, Καλαϊτζάκης 5 (1), Λεκαβίτσιους 14 (2), Αντετοκούνμπο 9 (1), Μήτογλου 5, Βουγιούκας 5

Κόροιβος Αμαλιάδας (Ντίνος Καλαμπάκος): Πόσλεϊ 8 (1), Σαχπατζίδης 2, Σπυριδωνίδης, Χάινς 16 (2), Ντεκόζι 11, Μιλεντίγεβιτς, Αντωνάκης, Σκουλίδας 5 (1), Κάτζος, Μπεκρής, Κον 13 (1), Φλόρβεους 2