21 Νοεμβρίου 2019

Νίκη στο βόλεϊ ανδρών

Παναθηναϊκός - Φοίνικας Σύρου 3-1 σετ

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε βελτιωμένος στον ημιτελικό εντός έδρας αγώνα Λιγκ Καπ κόντρα στον Φοίνικα Σύρου και επιβλήθηκε με 3-1 σετ (25-22, 21-25, 25-21, 25- 13 ) ικανοποιώντας τους περίπου 300 φιλάθλους του.

Οι «πράσινοι» έδειξαν το καλό αγωνιστικό τους πρόσωπο σε αντίθεση με το ματς πρωταθλήματος με τους νησιώτες και απέδειξαν ότι σε κρίσιμα ματς μπορούν να πάρουν το αποτέλεσμα που θέλουν.

Με αυτή τη νίκη πλέον ο ΠΑΟ  είναι το φαβορί για την πρόκριση  καθώς μη ήττα 3-2 σετ προκρίνεται ενώ με ήττα με 3-0 ή 3-1 θα διεκδικήσει το εισιτήριο του τελικού στο «χρυσό» σετ.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά και  με σωστές αντιδράσεις πήρε προβάδισμα αρχικά με 17-13 και κατέκτησε το σετ τελικά με 25-22.

Σε ότι αφορά το δεύτερο σετ της αναμέτρησης η εικόνα του αγώνα άλλαξε οι «πράσινοι» δεν έπιασαν την ίδια απόδοση και το έχασαν με 21-25.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ ήταν μπορστά με 20-19 και στα κρίσιμα σημεία οι «πράσινοι» δεν έχασαν τον ρυθμό τους και το κατέκτησαν με 25-21.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟ πάτησε…γκάζι και πήρε προβάδισμα στα μισά του σετ με 13-6 , ο ΠΑΟ πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα με 18-8 και το πήρε με τελικό σκορ 25-13

Σε δήλωση του στο www.panathinaikos1908.gr ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος επισήμανε «Ο Παναθηναϊκός και ο Φοίνικας είναι δύο ομάδες που βρίσκονται πολύ κοντά σε δυναμικότητα. Όπως ο αντίπαλος ήταν καλύτερος στο προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος και νίκησε έτσι και εμείς ήμασταν καλύτερα σήμερα και επικρατήσαμε. Για εμένα η πρόκριση παραμένει στο 50-50 καθώς τίποτα δεν έχει κριθεί παρά την σημερινή μας νίκη. Από κει και πέρα εμείς δεν εξετάζουμε τον θεσμό αφού σε κάθε ματς ο στόχος είναι πάντα η νίκη ανεξαρτήτου αντιπάλου»

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (2 μπλοκ, 1/3επ.), Στάροβιτς 16 (11/31επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (7/9επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος Χ. 8 (7/16επ., 1 μπλοκ, 75%υπ., 44%αρ.), Ράπτης 20 (18/26επ., 2 μπλοκ, 31%υπ., 10%αρ.), Πελεκούδας 8 (5/8επ.. 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 65%υπ., 35%αρ.), Πανταλέων, Μούχλιας (67%υπ.,).