25 Νοεμβρίου 2019

Νίκη στο βόλεϊ ανδρών

Παναθηναϊκός - Ηρακλής 3-0 σετ

Σημαντική νίκη με 3-0 σετ πέτυχε το ανδρικό τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού κόντρα στον αξιόμαχο Ηρακλή.

Οι «πράσινοι» ήταν συγκεντρωμένοι και ουσιαστικοί σε όλη την διάρκεια του ματς , πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς  και πλέον ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση με Ηρακλή, Φοίνικα Σύρου και ΠΑΟΚ.

Σε ότι αφορά το πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού  και κατόρθωσε να το κατακτήσει με 25-21.

Οι «πράσινοι» ήταν ψύχραιμοι στο τέλος του σετ και στα κρίσιμα σημεία του ματς είχε σωστά τελειώματα ενώ παράλληλα είχε καλή αμυντική λειτουργία.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα έναντι του αντιπάλου του , πήρε από την αρχή προβάδισμα ασφαλείας και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-15.

Αναφορικά με το τρίτο σετ ήταν συναρπαστικό και  λίγο πριν το τέλος του το σκορ ήταν στο 20-20 και τελικά το κατέκτησε το «τριφύλλι» με ένα σερί 5-0 με 25-20.

Στην κερκίδα ο Παναθηναϊκός πέραν την συμπαράσταση των 250 οπαδών του είχε και την στήριξη της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του «τριφυλλιού» που παραβρέθηκε σύσσωμη.

Τα σετ: 25-21, 25-15, 25-20

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 35 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 7 (2/2 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Στάροβιτς 14 (9/21 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 40% άριστες), Ράπτης 15 (13/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 17% άριστες), Πελεκούδας 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 86% υπ. - 43% άριστες), Μούχλιας, Παλαιολόγος και Πανταλέων.