30 Νοεμβρίου 2019

Νίκη στο βόλεϊ ανδρών

Α.Ο. Κηφισιάς - Παναθηναϊκός 1-3 σετ

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός μέσα στην Κηφισιά για την 5η αγωνιστική της Volleyleague.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν κόντρα σε μια ομάδα που τους δυσκολεύει τα τελευταία χρόνια και έπιασαν στην πρώτη θέση τον Ολυμπιακό έχοντας ωστόσο ένα παιχνίδι περισσότερο.

Στο πρώτο σετ το ματς ήταν συναρπαστικό και οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στην αρχή του με 7-4 και 13-9. Ωστόσο οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με ηρεμία στο παιχνίδι τους εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του αντιπάλου και ανέβασαν την επίδοση τους σε όλους τους τομείς γυρνώντας το σκορ σε 14-16 και τελικά το κατέκτησαν με 21-25.

Αναφορικά με το δεύτερο σετ ήταν εξίσου αμφίρροπο καθώς οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 6-4 ωστόσο το «τριφύλλι» είχε απαντήσεις και το γύρισε στο 18-19.

Ωστόσο κάποιες στιγμές αδράνειας για τους «πράσινους» στις τελευταίες φάσεις έφερε την ισοφάριση των σετ σε 1-2 καθώς οι γηπεδούχοι το κατέκτησαν με 25-22.

Το τρίτο σετ ήταν μονόλογος για τον Παναθηναϊκός καθώς πήρε από νωρίς προβάδισμα , δεν άφησε το παραμικρό περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο και αφού προηγήθηκε στα μισά με 7-13 και στην συνέχεια με 9-19 , τελικά το κατέκτησε με 13-25.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο τέταρτο σετ και στην αρχή του πήγαιναν μαζί στο σκορ με 4-4 ,  12-12 στην συνέχεια και 17-17. Στις τελευταίες φάσεις το «τριφύλλι» είχε την ποιότητα να τις τελειώσει και να το πάρει με 21-25.

Τα σετ (21-25, 25-22, 13-25, 21-25)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3π. (2 μπλοκ, 1 άσσος), Στάροβιτς 17 (13/22επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 50%υπ., 6%αρ.), Ρανγκέλ 8 (8/14επ.), Ανδρεόπουλος Χαρ. 11 (8/12επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 57%υπ., 4%αρ.), Πανταλέων 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 17 (12/21επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 22%υπ., 4%αρ.) / Ζήσης (λ. - 50%υπ., 6%αρ.), Πελεκούδας 3 (2/2επ., 1 μπλοκ).