10 Νοεμβρίου 2019

Νίκη στην Ευρωλίγκα

Παναθηναϊκός - Βαλένθια 91-80

Την τέταρτη νίκη του έπειτα από εφτά αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague πέτυχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικρατώντας εντός έδρας της Valencia Basket με 91-80. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Ντεσόν Τόμας με 19 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ταϊρίς Ράις με 14.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου της αναμέτρησης η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βράβευσε δια χειρός Δημήτρη Γιαννακόπουλου τον Ρικ Πιτίνο για την προσφορά του στην ομάδα μας και συνολικά στο παγκόσμιο μπάσκετ.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 9-2, ωστόσο η αντίδραση της Valencia Basket υπήρξε άμεση καθώς με σερί 11-3 προσπέρασε με 13-11 στο 6’. Ακολούθως οι «πράσινοι» ανέβασαν… στροφές και με επιμέρους 10-0 κατάφεραν στο 8’ να ξεφύγουν με 21-13, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 26-18. Στο 14’ το «τριφύλλι» πήραν… αέρα 13ων πόντων για το 38-25, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 45-35.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στην επανάληψη, στο 22’ μείωσαν σε 47-43 και στο 23’ πλησίασαν στον πόντο (49-48)! Μάλιστα στο 27’ κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (59-59) και στο 28’ να προσπεράσουν με 62-61! Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ «απάντησε» άμεσα και στο 29’ πέτυχε να πάρει το προβάδισμα με 66-62, ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 68-64. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυναμικά την τέταρτη περίοδο και στο 32’ ξέφυγαν με 73-64. Στο 34’ η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφιο αριθμό (79-69) και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε στη νίκη με 91-80.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 45-35, 68-64, 91-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 19 (2), Ράις 14 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 8 (1), Παππάς 6 (2), Βουγιούκας 2, Τζόνσον 11 (3), Φρiντέτ 12 (1), Καλάθης 13, Oυάιλι 2, Μήτογλου, Μπεντίλ.

VALENCIA BASKET (Πονσαρνάου): Κολόμ 20 (2), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Λόιντ 27 (3), Εντούρ, Λαμπεϊρί 8, Τόμπεϊ, Μότουμ 3, Ντούμπλιεβιτς 11 (1), Βίβες 7 (1), Σαν Εμετέριο 5 (1), Σάστρε, Ντόορνεκαμπ 6 (2).