1 Μαρτίου 2021

Νίκη το βόλεϊ γυναικών

Παναθηναϊκός - Λαμία 3-0 σετ

Τα «φίνα κορίτσια» επιβλήθηκαν εύκολα της Λαμίας με 3-0 σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι και συνεχίζουν την κούρσα τους για την είσοδο στην πρώτη τριάδα του ομίλου

Ο Παναθηναϊκός  συνέχισε το νικηφόρο σερί του και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα κόντρα στη Λαμία. Οι «πράσινες» πήραν καθαρή νίκη και τρεις πολύτιμους βαθμούς στον αγώνα που δίνουν για να περάσουν στην τελική φάση του πρωταθλήματος

Σε ότι αφορά το πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός άργησε να ξεκολλήσει από τον αντίπαλο του και πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 18-18. Κάπου εκεί ενεργοποιήθηκαν οι «πράσινες» και με ένα σερί από την Χαντάβα στο σερί κατέκτησαν το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο του πήρε από την αρχή μεγάλο προβάδισμα και ήταν χαρακτηριστικό ότι ήταν μπροστά με 10-2 στο σκορ και τελικά το πήρε με 25-11.

Αναφορικά με το τρίτο σετ ο ΠΑΟ ήταν μπροστά με 9-6 και παρότι δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ το κατέκτησε με 25-22

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-11, 25-22)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 13 (10/21 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες), Νεΐκοβα 6 (3/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντέλου 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 9 (6/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντάβα 14 (12/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 26% άριστες), Σάντσες 11 (10/14 επ., 1 άσσος) / Ξηντάρα (λ, 64% υπ. - 45% άριστες), Κασδοβασίλη 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Λεωνίδου, Πασσιά 1 (1 άσσος).