19 Μαρτίου 2021

Νίκη το βόλεϊ ανδρών

Παναθηναϊκός - Φίλιππος Βέροιας 3-0 σετ

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Φίλιππου Βέροιας με 3-0 σετ (25-21, 25-21, 25-16) παρά τις δυσκολίες και την αποχή και πλέον προετοιμάζεται για τους αγώνες με Φοίνικα Σύρου και Ολυμπιακό.

Το «τριφύλλι» κατάφερε και έδειξε καλά στοιχεία  σε ένα κρίσιμο χρονικό σημείο παρά την αποχή που είχε. Πλέον ο αγώνας με τον Φοίνικα Σύρου έχει τη μορφή τελικού καθώς ο ΠΑΟ θα διεκδικήσει το τρίποντο για την καλύτερη δυνατή βαθμολογική συγκομιδή στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Το πρώτο σετ ήταν συναρπαστικό και ο Παναθηναϊκός καθυστέρησε λίγο να μπει στις ανάγκες του ματς , επηρεασμένος από την αποχή. Ο αγώνας ξεκίνησε και βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 1-6, ωστόσο με υπομονή ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και πήρε προβάδισμα σε καθοριστικό σημείο με 18-16. Μέχρι το τέλος του σετ οι «πράσινοι» ήταν προσεκτικοί και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-21.

Περίπου ίδια η εικόνα και στο δεύτερο σετ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα 5-6 ωστόσο γρήγορα ανέκαμψε το «τριφύλλι» και κατέκτησε το σετ με το ίδιο σκορ (25-21).

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού εξ αρχής πήρε προβάδισμα με 11-8 και 15-11 και τελικά αύξησε την διαφορά και το κατέκτησε με 25-16.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 2 άσσους, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-21, 25-16) σε 69'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (6/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Πανταλέων 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 15 (11/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 55% υπ. - 35% άριστες), Συναδινός (λ), Μούχλιας (33% υπ. - 33% άριστες), Ρουσόπουλος, Μπαρμπούνης, Μάρκου 1 (1/1 επ.), Πελεκούδας 1 (1/3 επ.).