25 Μαρτίου 2021

Ήττα το βόλεϊ ανδρών

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-3 σετ

Ο Παναθηναϊκός λύγισε με 1-3 σετ από τον Ολυμπιακό ωστόσο η κούραση των συνεχόμενων παιχνιδιών ήταν εμφανής και δεν μπόρεσε η ομάδα να πάρει τη νίκη. Ο τεχνικός Δημήτρης Ανδρεόπουλος ήταν ξεκάθαρος για τον τρόπο διεξαγωγής του πρωταθλήματος «Γελάει ο κόσμος…»

Οι πρωταθλητές Ελλάδας  πάλεψαν τον αγώνα κόντρα στους «ερυθρόλευκους» παρά το γεγονός ότι ήταν το τρίτο ματς σε διάστημα λιγότερο της μιας εβδομάδας.

Ασφαλώς την όλη κατάσταση έχει περιγράψει αρκετές φορές και ο προπονητής της ομάδας σχετικά με το σύστημα του πρωταθλήματος και τον τρόπο που αντιμετωπίστηκε ο Παναθηναϊκός και το έκανε και μετά τη λήξη του παιχνιδιού.

Αγωνιστικά ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός και δυναμικός σε όλα τα σετ πλην του τέταρτου και  παρά τα προβλήματα λύγισε στις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά με καθαρό μυαλό και λίγο μετά τα μισά του σετ ήταν μπροστά με 14-10 ωστόσο προς το τέλος του σετ δεν λειτούργησε το ίδιο και τελικά έχασε το σετ με 21-25.

Το δεύτερο σετ ήταν για γερά νεύρα οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του και μέχρι το τέλος ήταν αμφίρροπο. Τελικά ο Παναθηναϊκός λύγισε στις τελευταίες φάσεις με 27-29.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ τα πράγματα ήταν διαφορετικά καθώς το τριφύλλι είχε από την αρχή το προβάδισμα και δεν το έχασε μέχρι το τέλος, παρότι ο Ολυμπιακός μείωσε σε 25-23.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ και δεν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ αφού ήταν πίσω στο σκορ με 7-14 και τελικά το έχασε με 19-25.