1 Μαρτίου 2021

Νίκη με Άρη στο μπάσκετ

Παναθηναϊκός - Άρης 94-72

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιβλήθηκε εντός έδρας του Άρη με 94-72 σε αναμέτρηση για 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Τι Τζέι Μπρέι με 25 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μπεν Μπέντιλ με 13.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-3 στο 2’ με το «τριφύλλι» να προσπερνά με 7-6 στο επόμενο λεπτό. Στα μισά του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 11-8 υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με τους «κίτρινους» να παίρνουν και πάλι το προβάδισμα με 12-11 στο 6’. Στο 9’ ο Άρης πήρε… αέρα πέντε πόντων (14-19) , ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ (19-19).

Στο 14’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 30-23 , όμως στο 15’ ο Άρης μείωσε σε 30-28. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέβασε στροφές στο και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 43-34, ενώ στο 24’ ξέφυγε με 53-36! Στο 25’ η διαφορά έφτασε στους είκοσι πόντους (59-39) και το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 70-48. Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τους «πράσινους» να φτάνουν στη νίκη με 94-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-34, 70-48, 94-72

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 12 (2), Μπρέι 25 (8), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 11 (3), Όγκαστ 7, Παπαπέτρου, Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης 6 (2), Γουάιτ 3 (1), Μήτογλου 3 (1), Μπέντιλ 13 (1), Μαντζούκας 3 (1).

Άρης (Καμπερίδης): Σταμάτης 8 (1), Φλιώνης, Χαριτόπουλος 4, Σιδηροηλίας 6, Κουζέλογλου 16 (2), Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης 6, Τσάλμερς 12 (3), Λιτλ 14 (1), Ντεκόζι 4.