23 Μαρτίου 2021

Νίκη στο βόλεϊ ανδρών

Παναθηναϊκός - Φοίνικας Σύρου 3-2 σετ

Παρά τις δυσκολίες και τα εμπόδια η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επικράτησε εντός έδρας του Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ (29-27, 30-28, 21-25, 17-25, 15-13).

Εξαρχής η μονομαχία του «τριφυλλιού» ήταν δύσκολη καθώς οι «πράσινοι» παρατάχθηκαν χωρίς τον Γιώργο Στεφάνου που αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι και το 8-8 ωστόσο μια σειρά λαθών  του «τριφυλλιού» έφερε το ματς στο 8-11 και κατόπιν στο 11-16.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και κατάφερε και μείωσε σε 20-21 και στα κρίσιμα σημεία το έφερε στα ίσα με 24-24 και τελικά με σπουδαία τελειώματα και άμυνες το πήρε με 29-27.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στην αρχή του 4-4  ωστόσο ο ΠΑΟ κατάφερε γρήγορα και πήρε και το προβάδισμα με 9-6. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και πήραν προβάδισμα με 17-18 ωστόσο ο ΠΑΟ είχε και πάλι απαντήσεις και πήρε προβάδισμα με 20-18. Το σετ ήταν συναρπαστικό ως το τέλος και ο Παναθηναϊκός το κατέκτησε και πάλι με ψυχωμένες επιθέσεις και καθαρό μυαλό με 30-28.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε με την ίδια φρεσκάδα και έμεινε πίσω στο σκορ με 7-12 και 10-15.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ψυχικά αποθέματα και μείωσαν σε 15-16 ωστόσο δεν κατάφεραν να κρατήσουν σε υψηλά στάνταρ την απόδοση τους στη συνέχεια του σετ και το έχασαν με 21-25.

Το τέταρτο σετ ήταν υπόθεση  των φιλοξενούμενων καθώς πήραν από νωρίς προβάδισμα και το κατέκτησαν τελικά με 17-25.

Στο τάι μπρέικ ο αγώνας ξεκίνησε αμφίρροπα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ 4-4 και στα μισά του σετ οι «πράσινοι» είχαν οριακό προβάδισμα με 8-7. Ο ΠΑΟ κατάφερε και το πήρε στο τέλος με 15-13.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 74 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 22 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 14 (12/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 26% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/21 επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 58% άριστες), Πανταλέων 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 33 (28/50 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 53% υπ. - 29% άριστες), Μούχλιας 1 (1/2 επ.), Μπαρμπούνης, Μάρκου, Πελεκούδας 4 (4/5 επ.).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 17 (8/14 επ., 9 μπλοκ), Ράιτς 22 (19/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (9/26 επ., 3 άσσοι, 75% υπ. - 38% άριστες), Παπαγγελόπουλος 10 (4/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ρούσης, Στερν 16 (11/24 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 6% άριστες) / Γκαράς (λ, 76% υπ. - 45% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 69% υπ. - 50% άριστες), Μαρούλης, Κουπόνο 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ, 92% υπ. - 46% άριστες), Λινάρδος, Μήλης.