2 Μαΐου 2022

Νίκη στο Λιγκ Καπ βόλεϊ

Παναθηναϊκός - Φοίνικας Σύρου 3-2 σετ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ στον πρώτο ημιτελικό του Λιγκ Καπ και καλείται να τελειώσει την άλλη μισή δουλειά στη Σύρο την ερχόμενη Πέμπτη στις 19:15

Οι «πράσινοι» άφησαν πίσω τους , τους πανηγυρισμούς της φιέστας του πρωταθλήματος και κατάφεραν και λύγισαν τον Φοίνικα Σύρου στο τάι μπρέικ.

Παρά την κούραση και τα απανωτά ματς ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε σοβαρός, νίκησε τον αντίπαλο του και θα διεκδικήσει την πρόκριση στη Σύρο.

Εκεί σε περίπτωση οποιασδήποτε νίκη θα περάσει στην επόμενη φάση ενώ θα μπορεί ακόμα και με ήττα με 3-2, να διεκδικήσει την πρόκριση σε χρυσό σετ.

Το πρώτο σετ ήταν συναρπαστικό και οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ χωρίς να μπορεί να ξεφύγει ιδιαίτερα κάποια. Οι «πράσινοι» αφυπνίστηκαν για τα καλά με μια λάθος διαιτητική απόφαση στο 21-22 και με καθαρό μυαλό και πολύ πάθος στις τελευταίες φάσεις πήραν το σετ με 25-23 κάνοντας το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πάλι ήταν κοντά στο σκορ και στα μισά του σετ το σκορ ήταν ισόπαλο με 13-13. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρίσκονται μπροστά με 20-21  και εν συνεχεία το κατέκτησαν με 22-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Αναφορικά με το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε μικρό προβάδισμα με 7-6 αλλά και μετά τα μισά του σετ είχε προβάδισμα με 15-13. Οι «πράσινοι» με σταθερότητα και ψυχραιμία κατάφεραν και πήραν το σετ με 25-20 και έκαναν το 2-1 στα σετ.

Σε ότι αφορά το τέταρτο σετ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 7-7 ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μετά τα μισά του σετ να είναι μπροστά με 16-17. Τελικά έπειτα από μια δυνατή μάχη οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 28-30.

Στο τάι μπρέικ Παναθηναϊκός και Σύρος πήγαιναν μαζί στο σκορ με 6-6  και κατόπιν με 11-11. Τελικά  το «τριφύλλι» πήρε την πολύτιμη νίκη με 15-13.