7 Μαΐου 2022

Στον τελικό του Λιγκ Καπ

Φοίνικας Σύρου - Παναθηναϊκός 1-3 σετ

Ο Παναθηναϊκός θα διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο της σεζόν αφού επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Φοίνικα στον δεύτερο ημιτελικό και προκρίθηκε στους τελικούς του Λιγκ Καπ.

Οι «πράσινοι» σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι κατάφεραν να κάνουν το 2/2 κόντρα στον Φοίνικα και να προκριθούν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους στους τελικούς του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ.

Το πρώτο σετ ήταν πολύ ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ χωρίς να μπορεί να ξεφύγει ιδιαίτερα κάποια. Οι «πράσινοι» ήταν ψύχραιμοι και σε κρίσιμο σημείο προηγήθηκαν με 20-23 θέτοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου σετ (22-25).

Το δεύτερο σετ ήταν το λιγότερο παραγωγικό για τον Παναθηναϊκό που δεν ξεκίνησε καλά επιτρέποντας στον Φοίνικα να «χτίσει» από νωρίς διαφορά και να ισοφαρίσει σε 1-1 (25-12).

Στη συνέχεια, το ματς μετατράπηκε ξανά σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 17-17 όταν ο ΠΑΟ «έτρεξε» ένα σερί 5-0 (17-22) και έκανε το 2-1 (21-25).

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς και με καθαρό μυαλό όταν «έκαιγε» η μπάλα πήρε το σετ (22-25) και την πρόκριση στους τελικούς.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε για τη νίκη - πρόκριση: "Ήταν πάλι ένα σκληρό παιχνίδι. Όλη η σεζόν με τον Φοίνικα έδωσε στο βόλεϊ μεγάλα ματς. Όλα τα ματς και όλα τα σετ κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Δεν ήμασταν τόσο αποτελεσματικοί σήμερα. Είμαστε σε δύσκολη κατάσταση και ειλικρινά δεν αναρωτιέμαι που βρίσκουν οι παίκτες μου την ψυχική δύναμη να δίνουν αυτούς τους αγώνες. Χρειαζόμαστε ένα κρεβάτι για να κοιμηθούμε. Φτάσαμε στον τελικό. Το θέλαμε και θα παλέψουμε με όλες μας τις δυνάμεις να τα καταφέρουμε".

Ο ακραίος του ΠΑΟ Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος είπε: "Δείξαμε μεγάλη ψυχική δύναμη. Έχουμε ξεφουσκώσει λίγο σωματικά αλλά ψυχικά θέλουμε πολύ να τα δώσουμε όλα και να πάρουμε το τρόπαιο. Δεν ξέρω τι θα γίνει με τον ΠΑΟΚ αλλά θα τα δώσουμε όλα".