3 Μαΐου 2022

Νίκη με γαύρο το βόλεϊ γυναικών

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1 σετ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-1 σετ ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των τελικών και έπιασε εξαιρετική εμφάνιση έχοντας μεγάλη ώθηση από την κερκίδα.

Το «τριφύλλι» ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του από το παιχνίδι στο Ρέντη και ισορρόπησε τα πάντα εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος από τον αντίπαλο του και το έδειξε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να περάσουν για μια στιγμή μπροστά στο σκορ στο 11-12 ωστόσο γρήγορα ο ΠΑΟ γύρισε το παιχνίδι και πέρασε μπροστά με 19-16. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη αφού οι «πράσινες» δεν έκαναν λάθη και πήραν το σετ με 25-17 και έκαναν το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟ μπήκε λίγο νωθρά και έμεινε πίσω στο σκορ με 4-7 όμως γρήγορα κατάφερε και ισοφάρισε με 7-7 και λίγο αργότερα πήρε προβάδισμα με 10-8. Οι φιλοξενούμενες επανήλθαν και πάλι παίρνοντας το προβάδισμα με 17-18 όμως η Κρος ήταν πολύ δυνατή σε μπλοκ και επίθεση και το ματς πήγε στο 25-22 με το «τριφύλλι» να κάνει το 2-0 στα σετ.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ ο ΠΑΟ κυνηγούσε το σκορ μέχρι τα μισά του περίπου καθώς ήταν πίσω με 11-13 όμως στο 15-14 πήρε προβάδισμα με σερβίς της Γκροθούες και τελείωμα της Χατζηευστρατιάδου. Το «τριφύλλι» έχασε γρήγορα το κεφάλι στο σκορ και το πάλεψε μέχρι το τέλος όμως δεν κατάφερε να κατακτήσει το σετ καθώς λύγισε με 22-25 και έτσι ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο αποφασισμένος και πήρε προβάδισμα με 10-5 και κατόπιν 15-9. Το «τριφύλλι» κατέκτησε το σετ και τη νίκη με 25-21.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-17

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-20, 25-22

3ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 22-25

4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 25-21

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 62 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-22, 22-25, 25-21) σε 120'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 11 (9/16 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 20 (17/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κρος 10 (6/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρόθες 15 (14/32 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. - 44% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 14 (13/33 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 27% άριστες) / Ρόγκα (λ, 57% υπ. - 43% άριστες), Κωνσταντέλλου, Στεπανένκο, Μεταξά 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 10 (4/12 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Άγκοστ 2 (2/13 επ., 44% υπ. - 39% άριστες), Σάλας 13 (11/31 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. - 44% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 23 (21/48 επ., 2 άσσοι) / Κονόμι (λ, 57% υπ. - 52% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη 2 (2/9 επ., 42% υπ. - 42% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 μπλοκ).