7 Μαΐου 2022

Ήττα το βόλεϊ γυναικών

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1 σετ

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο κλειστό του Ρέντη με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό και θα παλέψει για την ισοφάριση στον τέταρτο τελικό της Volley League, την Τρίτη 10/5 στις 21.00 στο Μαρούσι.

Τα «φίνα κορίτσια» δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη που θα τις έφερνε σε πλεονεκτική θέση άρα πλέον κοιτάζουν να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 2-2 για να διεκδικήσουν τον τίτλο στο πέμπτο ματς.

O ΠΑΟ δε μπήκε καλά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να χάσει τα δύο πρώτα σετ με 25-23 και 25-22. Στο τρίτο σετ ανέβασε ρυθμό και προηγήθηκε στα μισά με 11-13, ενώ συνέχισε σε ρόλο οδηγού μέχρι και το τέλος (20-25), μειώνοντας σε 2-1.

Στη συνέχεια, είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ αφού ήταν μπροστά σχεδόν σε όλο το τέταρτο σετ. Σε κρίσιμο σημείο που το σκορ ήταν 20-20, ελέγχεται μια απόφαση του πρώτου διαιτητή να χρεώσει τη Γκρόθες με φιλέ κάτι που δε φάνηκε για να διαμορφωθεί το 21-20. Οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 24-24 όμως αστόχησαν στην επόμενη επίθεση και δε μπόρεσαν να αντιδράσουν στη κόντρα μπάλα (26-24).

Ο προπονητής του «τριφυλλιού» Μπράνκο Γκάιτς είπε: «Ενώ παίξαμε καλό βόλεϊ, σε όλα τα τελειώματα των σετ κάναμε εύκολα λάθη και δίναμε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να επιστρέφει το σκορ. Στο τέταρτο σετ είχαμε την ευκαιρία να οδηγήσουμε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, που θα ήταν τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Στο τέλος όμως δεν παίρναμε τους πόντους που έπρεπε. Οι τελικοί επιστρέφουν στην έδρα μας, πρέπει να ανακάμψουμε για να οδηγήσουμε τον τίτλο σε πέμπτο παιχνίδι».