10 Μαΐου 2022

Νίκη παραμονής το πόλο

Παναθηναϊκός - Ν.Ο. Χίου 8-8 (4-3 πέναλτι)

Ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε την παραμονή του στην Α1 κατηγορία πετυχαίνοντας μια συγκλονιστική νίκη επί του Ν.Ο. Χίου στα πέναλτι με 4-3 ενώ η κανονική περίοδος έληξε 8-8 στο, κατάμεστο από φιλάθλους, Γουδή.

Οι «πράσινοι» μέσα σε μια φανταστική ατμόσφαιρα κατάφεραν να κάνουν το 2-1 κόντρα στους Χιώτες και να «κλειδώσουν» την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία.

Ο ΠAO ξεκίνησε νωχελικά τον αγώνα με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ (0-4) στο πρώτο οκτάλεπτο. Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» ανέβασαν ρυθμούς πετυχαίνοντας 3 γκολ ενώ «έσφιξαν» τα λουριά στην άμυνα. Το ημίχρονο έληξε 4-6 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Μετά από συνεχείς ανατροπές, ο Γιάννης Κουρλιάφτης ήταν αυτός που ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό, 2.07 πριν από τη λήξη του κανονικού αγώνα, ο Γαβαλάς έπιασε σουτ σε επίθεση της Χίου και έστειλε τις δύο ομάδες στα πέναλτι.

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Θωμάς Γαβαλάς, "κατέβασε τα ρολά" πιάνοντας τρία και οι «πράσινοι» έφτασαν στην τεράστια νίκη.

Οι σκόρερ του ΠΑΟ ήταν οι Ξενάκης 2, Κουρλιάφτης 5, Καρακάσης 1, Πανταζόπουλος 1, Χατζηστεφάνου 2, Βέκκος 1.

Οκτάλεπτα: 0-4, 4-2, 1-1, 3-1, πέναλτι 4-3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Γαβαλάς Θ., Σιαμάς Χρ., Παπαδημητρίου, Ξενάκης 2, Κουρλιάφτης 5, Καρακάσης Ν. 1, Σιαμάς Π., Πανταζόπουλος 1, Ρομπόπουλος, Χατζηστεφάνου 2, Βέκκος 1, Παπαβασιλείου, Κρατημένος, Δευτεραίος, Ζερβουδάκης.

Ν.Ο. ΧΙΟΥ (Γιώργος Ντόσκας): Χόλαντ, Μιμίδης Στ., Χαλατζιάν 1, Γδύσης, Παππάς Κ. 2, Παππάς Αλ. 3, Κανδιόγλου 2, Χριστοφορίδης 2, Κόλλιας, Καλαργυρός, Γαβαλάς Ιω., Καρακούρος Ιω., Καρακούρος Μ. 1.