23 Απριλίου 2023

Βόλεϊ γυναικών: ήττα από ΑΕΚ

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 1-3 σετ

Τα «φίνα κορίτσια» γνώρισαν την ήττα με 1-3 σετ από την ΑΕΚ στο κλειστό του Αγίου Θωμά και αφού η σειρά πλέον είναι 1-1, η πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος θα κριθεί την Τετάρτη 26 Απριλίου στο «Απόστολος Κόντος».

Ο Παναθηναϊκός αν και ξεκίνησε καλά κατακτώντας το πρώτο σετ, δε μπόρεσε να διατηρήσει την απόδοσή του στο ίδιο επίπεδο και πλέον καλείται να «σπάσει» για δεύτερη φορά την έδρα της ΑΕΚ για να πάρει την πρόκριση στους τελικούς.

Οι «πράσινες» μπορεί να μη μπήκαν καλά στο πρώτο σετ (2-6), ωστόσο γρήγορα έπιασαν ρυθμό και ισοφάρισαν σε 7-7 με την Παπαφωτίου. Στη συνέχεια, πέρασαν μπροστά με +3 (12-9) αλλά ήρθε η απάντηση από την ΑΕΚ για το 12-12. Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 24-23, όταν ο ΠΑΟ είχε την ευκαιρία να τελειώσει το σετ αλλά ένα λάθος σερβίς οδήγησε στο 24-24 κι εν συνεχεία στο 24-25. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 25-25 με την Ανθούλη και προσπέρασε (26-25) με την Κρος, η οποία τέλειωσε και το σετ 27-25 για το 1-0.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ ως το σημείο που με την Κρος στο σερβίς ο ΠΑΟ έκανε το +3 (12-9). Η διαφορά έμεινε στους 2-3 πόντους υπέρ του Παναθηναϊκού μέχρι να ισοφαρίσει η ΑΕΚ σε 19-19. Ακολούθησαν αρκετές ισοπαλίες, ενώ η Ανθούλη έσβησε το set point της ΑΕΚ (24-24). Οι φιλοξενούμενες όμως κατάφεραν να κάνουν το 1-1 (24-26).

Ντέρμπι ήταν και τρίτο σετ με καμία ομάδα να μη μπορεί να πάρει διαφορά. Οι «πράσινες» πέρασαν μπροστά σε κρίσιμο σημείο (23-22) με την Χατζηευστρατιάδου αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 23-23 και πήρε τελικά το σετ με 23-25 για το 1-2.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ με τον ΠΑΟ να βρίσκεται μεν κοντά στο σκορ αλλά να μη μπορεί να μπει σε θέση οδηγού. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε με την Ανθούλη σε 22-23 αλλά και πάλι η ΑΕΚ έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 23-25.