3 Απριλίου 2023

Μπάσκετ ανδρών: νίκη με Απόλλωνα Πάτρας

Παναθηναϊκός - Απόλλων Πάτρας 108-77

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα του Απόλλωνα Πατρών Carna στο ΟΑΚΑ με 108-77 σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτοι σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκαν οι Αρτούρας Γκουντάιτις, Γιώργος Καλαϊτζάκης και Δημήτρης Αγραβάνης με 14 πόντους έκαστος.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 14-5. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα επιμέρους 8-0 μειώνοντας σε 15-14 στα μισά της πρώτης περιόδου. Στο 7’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 24-17 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 29-24.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου το «τριφύλλι» έτρεξε ένα σερί 7-0 και στο 12’ ξέφυγε με 36-24, ενώ στο 15’ η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους (45-27). Στο 16’ η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (50-29) και το ημίχρονο έκλεισε με 58-33.

Οι πράσινοι ξέφυγαν με 30 πόντους στο 21’ (63-33), ωστόσο στο 24’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 63-42 καθώς έτρεξαν ένα σερί 9-0. Με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά επανήλθε στους 30 πόντους για τον Παναθηναϊκό (86-56) μετατρέποντας την τελευταία περίοδο σε τυπική διαδικασία. Τελικό σκορ 108-77 και άνετη νίκη για τους πράσινους.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 58-33, 86-56, 108-77

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 7 (1), Λι 4 (1), Παπαγιάννης 13 (3), Μποχωρίδης 4, Γουίλιαμς 5 (1), Αγραβάνης 14 (3), Γ. Καλαϊτζάκης 14 (2), Σαμοντούροβ 4, Μπέικον 6 (2), Γκριγκόνις 13 (3), Μαντζούκας 10, Γκουντάιτις 14

Απόλλων Πατρών Carna (Βετούλας): Γκρίφιν 2, Βερτζ 15, Ντέιβις 8, Μπόγρης9, Βυσσαρίου, Σιλά 8, Φιλιππάκος 11 (1), Καράμπελας 3 (1), Καλχούν 2, Κογιώνης, Μακ 19 (2), Μαστρογιαννόπουλος.