9 Απριλίου 2023

Βόλεϊ γυναικών: διπλό στη Βούλα

Θέτιδα Βούλας - Παναθηναϊκός 1-3 σετ

Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος μετά τη νίκη επί της Θέτιδας Βούλας με 3-1 σετ.

Οι «πράσινες» μπορεί να έμειναν πίσω με 1-0 σετ αλλά βρήκαν το καλό τους πρόσωπο στη συνέχεια και «καθάρισαν» το πρώτο ματς των πλέι οφ στη Βούλα. Τα «φίνα κορίτσια» χρειάζονται δύο ακόμη σετ στη ρεβάνς (12/8, 16:00) στο κλειστό του Αγίου Θωμά για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση (7-11) αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει την υπέρ του διαφορά, με την Θέτιδα να ισοφαρίζει (16-16). Οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα +2 (22-20) σε κρίσιμο σημείο. Ο ΠΑΟ κατάφερε να ισοφαρίσει στη συνέχεια σε 23-23 αλλά οι γηπεδούχες έκαναν το 1-0 (25-23).

Το δεύτερο σετ ήταν επίσης ντέρμπι με πολλές ισοπαλίες μέχρι το προσπέρασμα του Παναθηναϊκού (23-24) που όμως δεν κατάφερε να τελειώσει αμέσως το σετ αλλά πέτυχε την ισοφάριση σε 1-1 λίγο αργότερα με 26-28.

Ανταγωνιστικό ήταν και το τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα +2 (12-14) και έκτοτε κράτησαν κεφάλι στο σκορ μέχρι και το τέλος (20-25).

Στο τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς προβάδισμα (6-9) και παρότι η Θέτιδα πλησίαζε ανά διαστήματα στο σκορ, δεν της επέτρεψε να μπει στο σετ. Το τριφύλλι «έχτισε» διαφορά +8 (15-23) και ολοκλήρωσε το σετ 17-25 για την καθαρή νίκη με 1-3.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Συγχαρητήρια στη Θέτιδα για την εμφάνισή της. Έπαιξε σκληρά, ειδικά στο σέρβις και στην άμυνα. Μας ταρακούνησε στο πρώτο και στο δεύτερο σετ. Ήταν δύσκολο παιχνίδι, αλλά τέλος καλό όλα καλά. Είναι μόλις το πρώτο βήμα και πρέπει να ακολουθήσει άλλη μία νίκη για να προκριθούμε. Ξεχνάμε αυτόν τον αγώνα, κοιτάμε τι μπορούμε να κάνουμε καλύτερα και πάμε για ένα καλό παιχνίδι στην έδρα μας».