20 Απριλίου 2023

Βόλεϊ γυναικών: διπλό στην ΑΕΚ

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-3 σετ

Τα «φίνα κορίτσια» έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών κόντρα στην ΑΕΚ, αφού επικράτησαν με 3-1 σετ στο κλειστό «Απόστολος Κόντος».

Οι «πράσινες» ήταν ανώτερες στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και αφού «έσπασαν» την έδρα της ΑΕΚ, θα προσπαθήσουν να τελειώσουν τη σειρά το Σάββατο 22 Απριλίου στις 21:00 στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Κορυφαία για το «τριφύλλι» ήταν η Μάρθα Ανθούλη με 21 πόντους (18/35 επ., 3 μπλοκ), ενώ διψήφιες ήταν και οι Ανάε (15π.) και Γκρόθες (11π.).

Ως προς τον αγώνα, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και πήρε από νωρίς προβάδισμα +6 (1-7). Η ΑΕΚ μείωσε στη συνέχεια σε 6-9 αλλά με την Ανθούλη να κυριαρχεί επιθετικά ο ΠΑΟ διεύρυνε τη διαφορά στο +10 (9-19), κατακτώντας το σετ με 11-25 για το 0-1.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν καλά και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 2-4 αλλά οι γηπεδούχες μπόρεσαν να μαζέψουν τη διαφορά και να ισοφαρίσουν, ενώ λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά (9-8). Έκτοτε η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι και το τέλος του σετ (25-14) για το 1-1.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινες» μπήκαν αποφασισμένες και ανέβασαν στροφές «χτίζοντας» διαφορά +10 (6-16) για το 15-25 και το προσπέρασμα σε 1-2 σετ.

Με την ίδια φόρα ξεκίνησε και στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟ και πήρε αέρα +4 πόντων (14-18). Η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο (19-20) αλλά οι αθλήτριες του κόουτς Καλμαζίδη δε λύγισαν και καθάρισαν το σετ 20-25.

Ο προπονητής της ομάδας, Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Ήταν ένα πάρα πολύ σκληρό και δυνατό  παιχνίδι όπως το περιμέναμε άλλωστε εξαρχής. Κάναμε ένα βήμα όμως από αυτή κιόλας τη στιγμή πρέπει να το ξεχάσουμε και να προσγειωθούμε στο έδαφος. Τίποτα δεν είναι δεδομένο και εμείς πρέπει να παρουσιαστούμε με την ίδια δυναμική στο ματς του Σαββάτου για να μπορέσουμε να περάσουμε στους τελικούς».