16 Απριλίου 2016

Δεύτερη ήττα στην Ισπανία

Λαμποράλ Κούτσα - Παναθηναϊκός 82-78

Την ήττα με 82-78 από τη Λαμποράλ Κούτσα στην παράταση γνώρισε ο Παναθηναϊκός στη Βιτόρια στο δεύτερο ματς της σειράς των πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 17 πόντους. Το τρίτο παιχνίδι της σειράς θα λάβει χώρα στο ΟΑΚΑ την προσεχή Τρίτη (19/4, 21.15).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εξαιρετικά στο παρκέ και στο 3’ πέτυχε να προηγηθεί με 8-3. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 6’ κατάφεραν να προσπεράσουν με 13-12, όμως το «τριφύλλι» απάντησε με ένα επιμέρους 9-0 για το υπέρ του 21-13 (9’), πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 21-16.

Η Λαμποράλ προσπέρασε με 23-22 στο 13’, ωστόσο οι «πράσινοι» απάντησαν και με ένα επιμέρους 5-0 πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 27-23 στο επόμενο λεπτό. Στο 17’ οι Ισπανοί έφεραν το ματς στα ίσια (36-36), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με εκείνους προηγούμενους με 38-36.

Η Λαμποράλ μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 23’ πήρε αέρα 9 πόντων (47-38). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και στο 27’ μείωσε σε 50-47, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-51.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο με ένα σερί 7-0 που τους έδωσε ένα προβάδισμα δέκα πόντων (61-51 στο 31’). Το «τριφύλλι» πέτυχε να ροκανίσει τη διαφορά στο επόμενο τρίλεπτο και στο 34’ μείωσε σε 62-58. Στο 37’ η Λαμποράλ επέστρεψε στο +8 (68-60) στο 39’ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 70-67 αλλά οι Ισπανοί έκαναν το 73-67. Ωστόσο, οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς κατάφεραν με δύο τρίποντα των Χέινς και Διαμαντίδη να στείλουν το ματς στην παράταση.

Στο 43’ η Λαμποράλ ξέφυγε με 80-75, αλλά ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 80-78 48’’ πριν τη λήξη της παράτασης. Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-36, 54-51, 73-73, 82-78

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (1), Πλάνινιτς, Μπουρούσης 14 (1), Μπλάζιτς 4, Ντιόπ Ιλ. 2, Τιγί 10, Άνταμς 24 (5), Κορμπάτσο, Μπερτάνς 15 (4).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 8 (2), Πάβλοβιτς 3, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 10, Φελντέιν 5 (1), Διαμαντίδης 17 (3), Γκιστ 6, Καλάθης 4, Κούζμιτς 11, Γουίλιαμς 12 (1), Χάντερ.