10 Απριλίου 2016

Νίκη στο μπάσκετ γυναικών

Παναθηναϊκός Α.Ο. - ΠΑΟΚ 78-50

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα του ΠΑΟΚ με 78-50 και έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών και πλέον τον "χωρίζει" μία νίκη από τους τελικούς του φετινού πρωταθλήματος της Α1 Μπάσκετ Γυναικών. Η ομάδα μας, έχοντας την συμπαράσταση του κόσμου, που γέμισε το κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος”, δημιουργώντας πολύ ωραία ατμόσφαιρα, είχε τον έλεγχο καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τις φιλοξενούμενες να καταφέρνουν μόνο να τη ροκανίζουν ανά διαστήματα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα 16 πόντων για το Τριφύλλι και σκορ 43-27. Στην 4η περίοδο η ομάδα μας, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, περιόρισε τον αντίπαλο στην επίτευξη μόνο 8 πόντων, με επιμέρους σκορ 19-8.

Πολύ καλά ήταν και τα στατιστικά των παικτριών του Κώστα Παπαδόπουλου, με την Ντέλβα να πετυχαίνει 22 πόντους με 10/14 δίποντα, τη Λύμουρα να έχει 100% ευστοχία σε σουτ δύο και τριών πόντων με σύνολο 15 και 6 ασσίστ, την Αλμπάνεζ 14 με 6/8 δίποντα και την Καλέντζου με 2/3 τρίποντα και 4 ασσίστ. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την ερχόμενη Τετάρτη, στις 12:30 στο κλειστό της Πυλαίας.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-27, 59-42, 78-50

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 6(2), Δανούση 2, Αυτζή, Καλημέρη 6, Παντέλη 1, Λύμουρα 15(3), Σλούκα 5(1), Δίελα, Πατεράκη, Αλμπάνεζ 14 Ντέλβα 22, Κυριακοπούλου 7.