15 Δεκεμβρίου 2021

Ευρωπαϊκή πρόκριση στους 8 το βόλεϊ γυναικών

Οστάνδη - Παναθηναϊκός 2-3 σετ

Το γυναικείο τμήμα του Παναθηναϊκού κατάφερε και τσέκαρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Challenge Cup παρά την ήττα του με 2-3 από τον Ερμή Οστάνδης. Επόμενος αντίπαλος η Τενερίφη.

Πριν τον αγώνα με την ομάδα του Βελγίου το ζητούμενο ήταν τα δύο σετ για το «τριφύλλι» και το κατάφερε έστω και με περιπετειώδη τρόπο.

Οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να έχουν την πολύ καλή απόδοση του πρώτου αγώνα ωστόσο ο στόχος επετεύχθη.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα στο πρώτο σετ και δεν κατάφερε να πιάσει τα υψηλά στάνταρ της χτεσινής του απόδοσης.

Οι «πράσινες» δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να πάρουν διαφορά και στο τέλος του σετ δεν έδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία με αποτέλεσμα να το χάσουν με 25-22.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» έδειξε να βρίσκει καλό ρυθμό και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο και πάλι να αιφνιδιάσει. Οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα με 16-12 και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-18 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Αναφορικά με το τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ με 9-9 και στα μισά περίπου του σετ με 13-13. Η ομάδα από το Βέλγιο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του «τριφυλλιού» και πήρε κεφάλι στο σκορ με 20-16 και τελικά πήρε και το σετ με 25-21.

Στο τέταρτο σετ, όταν δυσκόλεψαν τα πράγματα ο Παναθηναϊκός έδειξε να αφυπνίζεται και πήρε προβάδισμα με 6-2. Κράτησε την διαφορά και λίγο μετά τα μισά του σετ με 14-11 και πήρε το σετ κρατώντας την ίδια διαφορά πόντων με 25-22 και καπάρωσε την πρόκριση.

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε με πολλές αλλαγές  και τελικά ηττήθηκε με 15-8.