6 Δεκεμβρίου 2021

Νίκη το μπάσκετ γυναικών

Παναθηναϊκός - Δάφνη Αγίου Δημητρίου 79-59

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 79-59 στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» και συνεχίζει πάντα σε τροχιά τίτλου.

Για τρία δεκάλεπτα ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να αποκολληθεί στο σκορ από τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου καθώς η κούραση από τα ματς με Ολυμπιακό και Χατάι ήταν εμφανής, ωστόσο τη στιγμή που χρειάστηκε το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι και πήρε τη νίκη.

Στην πρώτη περίοδο ο ΠΑΟ ήταν λίγο πίσω στο σκορ ωστόσο κάπου το ισορρόπησε και τελικά η λήξη της βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 17-17.

Περίπου ίδια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με τις φιλοξενούμενες μάλιστα να βρίσκονται μπροστά στο ημίχρονο με 37-38.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός  άρχισε να ανακάμπτει και η λήξη της βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 55-51.

Η τέταρτη περίοδος ήταν καταπράσινη αφού οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έπαιξαν πολύ καλή άμυνα δεχόμενες μόλις 8 πόντους και παράλληλα στην επίθεση πέτυχαν 24 πόντους μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στη Δάφνη.

Στον τομέα του σκοραρίσματος ο ΠΑΟ βασίστηκε στην αμερικανική τριπλέτα Ριντ, Σμιθ και Χολμς ενώ και η Λύμουρα πέτυχε 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-38, 55-51, 79-59

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 24, Σταμάτη, Λύμουρα 9, Σμιθ 16(1), Κωτούλα 5(1), Βιντσιλαίου, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου, Στακ 1, Μυλωνάκη 2, Χολμς 16(2), Χατζηνικολάου 6(1).

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Γκίβενς 31(5), Γεροστεργίου, Παγώνη 2, Πετρούσεφσκα, Πάτερσον 12(2), Γκριτζά 2, Κούκη 2, Ντάνιελ 10.