14 Δεκεμβρίου 2021

Διπλό στο γαύρο το βόλεϊ ανδρών

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-3 σετ

Το αντρικό τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε του Ολυμπιακού στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League και είναι πλέον πρωτοπόρος της βαθμολογίας.

Ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να σημειώνουν μια σπουδαία νίκη επί των «ερυθρολεύκων» με 1-3 σετ στο Ρέντη.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι το «τριφύλλι» μπήκε καλά στην αρχή του πρώτου σετ αλλά στη συνέχεια δυσκολεύτηκε στην υποδοχή με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ (20-14). Ο ΠΑΟ «μάζεψε» τη διαφορά αλλά η διαιτητική απόφαση σε βάρος του Πρωτοψάλτη οδήγησε στο 24-19 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι τελικά πήραν το σετ 25-20.

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την εικόνα του και ανέβασε ρυθμούς. Το σετ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι που ο άσος του Μπάση έδωσε το προβάδισμα (20-21) και έθεσε τις βάσεις για την ισοφάριση σε 1-1 σετ με 21-25.

Οι αθλητές του κόουτς Ανδρεόπουλου εκμεταλλεύτηκαν το καλό τους momentum και με βελτιωμένη την υποδοχή και το σέρβις προηγήθηκαν 7-17. Παρά τη 15λεπτη διακοπή του αγώνα λόγω ρίψης αντικειμένου στον πάγκο του Παναθηναϊκού στο 11-21, οι «πράσινοι» δεν έχασαν το ρυθμό τους και με 7 double score πήραν το τρίτο σετ με 14-25 κάνοντας το 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟ μπήκε αποφασισμένος να πάρει το ματς και το πέτυχε με 21-25.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-20

2ο σετ: 8-5, 16-14, 20-21, 21-25

3ο σετ: 4-8, 7-16, 11-21, 14-25

4ο σετ: 3-8, 11-16, 16-21, 21-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 45 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-20, 21-25, 14-25, 21-25) σε 116'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 9 (6/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 6 (5/20 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 33% άριστες), Έγκλεσκαλνς 14 (13/33 επ., 1 άσσος), Ζουπάνι 6 (4/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέριτς 13 (12/24 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 25% άριστες) / Ζήσης (λ, 50% υπ. - 42% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/1 επ.), Ανδρεάδης 1 (1/2 επ.), Κασαμπαλής, Δαλακούρας 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 71% υπ. - 57% άριστες), Εφραιμίδης 1 (1/3 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 14 (14/30 επ., 33% υπ. - 22% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (10/16 επ., 6 μπλοκ), Ράπτης 2 (2/5 επ., 60% υπ. - 20% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 11 (9/25 επ., 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (3/8 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 54% υπ. - 27% άριστες), Μπάσης 1 (1 άσσος), Ανδρεόπουλος 8 (8/14 επ., 36% υπ. - 21% άριστες).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: "Ξεκινήσαμε πολύ νευρικά τον αγώνα. Προσπαθήσαμε να βρούμε το παιχνίδι μας. Αυτό έγινε σιγά σιγά. Ξεκίνησε η ηρεμία από την πίσω ζώνη και αυτή η ηρεμία μεταφέρθηκε σταδιακά σε όλη την ομάδα. Δεν ξέρω για τον πρωταθλητή χειμώνα. Τον Απρίλη θα ξυρίσουν τον γαμπρό".