15 Δεκεμβρίου 2021

Ευρωπαϊκή νίκη το βόλεϊ γυναικών

Παναθηναϊκός - Οστάνδη 3-0 σετ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε άνετα της Οστάνδης με 3-0 σετ και έθεσε τις βάσεις για την πρόκριση στα προημιτελικά του Challenge Cup.

Το «τριφύλλι» κατάφερε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί εύκολα από το πρώτο ματς κόντρα στην ομάδα του Βελγίου και δεν της άφησε περιθώρια αντίδρασης.

Η νίκη ήταν εμφατική και άνετη δείχνοντας ότι οι «πράσινες» είναι παραπάνω επίπεδο και καλούνται να δείξουν την ίδια αγωνιστική εικόνα και στο ματς της Τετάρτης.

Σε ότι αφορά  το αγωνιστικό μέρος στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε λίγο νωθρά με αποτέλεσμα να μείνει λίγο πίσω στο σκορ στην αρχή.

Ωστόσο γρήγορα οι «πράσινες» συνήλθαν και μέχρι τα μισά του σετ είχαν πάρει προβάδισμα τριών πόντων με 13-10. Το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι εκείνη τη χρονική στιγμή και πήρε προβάδισμα με 21-14 και τελικά το σετ έληξε με 25-17.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» μπήκε πιο υποψιασμένα και πήρε εξαρχής προβάδισμα με 6-4  και  με συνεχόμενες σωστές επιθέσεις και καλές άμυνες , ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 18-9. Το τελικό 25-10 μαρτυράει από μόνο του και την εικόνα του σετ.

Αναφορικά με το τρίτο και τελευταίο σετ  ήταν παρόμοιο με το δεύτερο καθώς ο Παναθηναϊκός είχε καθολική υπεροχή και είναι χαρακτηριστικό ότι ήταν μπροστά στο σκορ με 17-7 και κατόπιν με 25-12.