13 Δεκεμβρίου 2021

Νίκη το βόλεϊ γυναικών

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-1 σετ

Τα «φίνα κορίτσια» επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στην αυλαία του πρώτου γύρου της Volley League και παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ακολουθεί.

Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα η πασαδόρος του ΠΑΟ, Αθηνά Παπαφωτίου παρέλαβε το βραβείο της ΚΥΑΝΑ MVP της 11ης αγωνιστικής από την υπεύθυνη των Ακαδημιών βόλεϊ του Παναθηναϊκού, κα Σοφία Αγγελάκη.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και επέβαλλε γρήγορα το ρυθμό του με αποτέλεσμα να πάρει σχετικά άνετα το πρώτο σετ με 25-17. Στη συνέχεια, αντιστράφηκαν οι ρόλοι και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1 σετ (18-25).

Στο κρίσιμο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι που οι «πράσινες» πάτησαν γκάζι και προηγήθηκαν με 19-14. Το «τριφύλλι» διατήρησε το προβάδισμα και έκανε το 2-1 (25-20).

Ο Παναθηναϊκός δε μπήκε καλά στο τέταρτο σετ με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να «χτίσουν» από νωρίς μια διαφορά 6 πόντων (2-8). Οι αθλήτριες του κόουτς Οικονόμου όμως με φοβερό comeback ισοφάρισαν σε 10-10 και στη συνέχεια προηγήθηκαν 14-11. Στο τέλος μίλησε η ψυχή και οι «πράσινες» πήραν το σετ (25-23) και το ματς.

Ο προπονητής του «τριφυλλιού» Απόστολος Οικονόμου δήλωσε: «Αν μου έλεγαν πριν το πρωτάθλημα ότι θα τελειώναμε τον πρώτο γύρο με μία ήττα, και θα ήμασταν στο +5 από την δεύτερη θέση, δεν θα το πίστευα. Τα συγχαρητήρια ανήκουν στις κοπέλες. Δεν παίξαμε τοπ σήμερα αλλά έχουμε ακόμη μεγάλα περιθώρια να πάμε καλύτερα. Ήταν μια νίκη επιβεβαίωσης και ψυχολογίας απέναντι σε ένα αντίπαλο όπως ο ΠΑΟΚ που μας πίεσε. Κρατάμε τη νίκη και το προβάδισμα των πέντε πόντων και συνεχίζουμε σεμνά και ταπεινά».