24 Οκτωβρίου 2022

Παναθλητικός - Παναθηναϊκός 49-78

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού πέτυχε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Α1 καθώς πέρασε νικηφόρα από το Επταπύργιο της Θεσσαλονίκης.

Οι «πράσινες» επικράτησαν με 78-49 του Παναθλητικού και έκαναν το 3/3. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Παναθλητικός ΑΕ Συκεών λίγο πριν την έναρξη του αγώνα βράβευσε τη Ρούλα Μούλη και τη Λολίτα Λύμουρα για την προσφορά τους στο ελληνικό μπάσκετ και τους ευχήθηκε καλή επιτυχία στα νέα τους καθήκοντα.

Ως προς τον αγώνα, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ (0-2) με την Πότερ και προηγήθηκε με +10 (2-12) στο πρώτο πεντάλεπτο, ωστόσο δε μπόρεσε να διατηρήσει το ρυθμό του, με τις γηπεδούχες να απαντούν και να πλησιάζουν στο -4 (8-12). Στη συνέχεια βέβαια ο ΠΑΟ κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα του για να κλείσει το δεκάλεπτο με +9 (8-17).

Το «τριφύλλι» δε μπήκε καλά στη δεύτερη περίοδο με τον Παναθλητικό να πλησιάσει ξανά στο -4 (16-20) στο 14’ και να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι και το 18’. Στα δύο τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟ με Κάρτερ, Πότερ και Μπουντούρη, πήρε ανάσα 11 πόντων (21-32). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με +12 (23-35).

Αποφασισμένες επέστρεψαν στο παρκέ οι «πράσινες» και ξέφυγαν γρήγορα με +19 (23-42), το οποίο εξελίχθηκε σε +28 (30-58). Ο ΠΑΟ έσφιξε τα λουριά στην άμυνα και διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο θέτοντας τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Η περίοδος έληξε 33-60.

Το τελευταία δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με την κόουτς Καπογιάννη να δοκιμάζει διάφορα σχήματα για το τελικό 49-78.

Δεκάλεπτα: 8-17, 23-35, 33-60, 49-78

Παναθλητικός (Διαβολεμένου): Ρόμπινσον 14(1), Βαντσιούρη, Μπαξεβάνου 2, Μυγδαλιά 2, Τράντα, Βασιλείου 6, Τόρλακ 2, Σαούθερλαντ 6, Ουίλιαμς 10, Σταματάκη 2, Καμπερίδου.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 8, Ζιάκα, Παυλοπούλου 8(1), Πότερ 19(1), Σωτηρίου 12(1), Μπουντούρη 8, Αλεξανδρή 2, Κάρτερ 21(7), Θεοδωρομανωλάκη.