28 Οκτωβρίου 2022

Μπάσκετ γυναικών: διπλό στην Πολωνία

Λούμπλιν - Παναθηναϊκός 38-51

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο EuroCup, αφού κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας της Λούμπλιν με 51-38 στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Οι «πράσινες» με φοβερή άμυνα κατάφεραν να κρατήσουν την Πολωνική ομάδα στους 38 πόντους, πετυχαίνοντας ένα σημαντικό διπλό και μάλιστα με καλή διαφορά (+13) που σίγουρα θα τους φανεί χρήσιμη στη συνέχεια των αγώνων του ομίλου.

Η επόμενη ευρωπαϊκή «μάχη» του Παναθηναϊκού είναι πάλι εκτός έδρας στις 3 Νοεμβρίου, όπου θα ταξιδέψει στο Ισραήλ για να αντιμετωπίσει τη Ραμάτ Χασαρόν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με τη Ριντ (0-2), η οποία σκόραρε και τους επόμενους 6 πόντους (7-8) για το «τριφύλλι». Ο ΠΑΟ έκανε σπουδαία δουλειά στην άμυνα και κράτησε τη Λούμπλιν χαμηλά, ενώ με εύστοχο τρίποντο της Παυλοπούλου η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 9-11 υπέρ του.

Με την ίδια ενέργεια στην άμυνα συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» ενώ βελτίωσε και τα ποσοστά του στην επίθεση με περισσότερο πλουραλισμό. Η γηπεδούχος ομάδα ισοφάρισε σε 11-11 αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και πέρασε ξανά μπροστά με τη Σωτηρίου (11-13). Στη συνέχεια, η Αλεξανδρή και η Κωτούλα με εύστοχο τρίποντο έκαναν το +9 (11-20) υπέρ του ΠΑΟ, ενώ η Παυλοπούλου πρόσθεσε 4 πόντους για να κλείσει το ημίχρονο 15-28.

Με την επιστροφή στο παρκέ η Λούμπλιν προσπάθησε να μειώσει με σερί 4-0 (18-28) αλλά και πάλι οι «πράσινες» με καλή αμυντική λειτουργία διατήρησαν διψήφια διαφορά για να τη στείλει η Αλεξανδρή στη μεγαλύτερη τιμή της +18 (20-28). Λίγο πριν τελειώσει η περίοδος οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πλησιάσουν (29-40) αλλά ο Παναθηναϊκός έκοψε αμέσως την αντεπίθεση με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με +13 (30-43).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη να κρατούν τον έλεγχο του ματς και μάλιστα διψήφια διαφορά ασφαλείας μέχρι και το τελικό 38-51.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 15-28, 30-43, 38-51

Παναθηναϊκός A.O. (Καπογιάννη): Αλεξανδρή 10, Παυλοπούλου 9(1), Πότερ 4, Ριντ 21, Σωτηρίου 2, Μπουντούρη 2, Χαιριστανίδου, Κωτούλα 3(1), Θεοδωρομανωλάκη.