31 Οκτωβρίου 2022

Μπάσκετ γυναικών: νίκη με Εύνικο

Παναθηναϊκός - Εύνικος 68-50

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού υπερασπίστηκε την έδρα του και με 68-50 επιβλήθηκε του Εύνικου στην 4η αγωνιστική της Α1.

Οι «πράσινες» διατήρησαν το αήττητο σερί τους επικρατώντας για δεύτερη φορά φέτος του Εύνικου, αφού είχαν αναμετρηθεί και στον αγώνα Κυπέλλου. Το «τριφύλλι» έδειξε ότι είναι σε καλή κατάσταση ενόψει της εκτός έδρας ευρωπαϊκής αναμέτρησης με τη Ραμάτ Χασαρόν στο EuroCup (3/11, 19:00).

Ως προς τον αγώνα, οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη ήταν σοβαρές και από την αρχή επέβαλλαν το ρυθμό τους. Ο Εύνικος ήταν ανταγωνιστικός στα πρώτα λεπτά μέχρι το 7-6, όταν οι «πράσινες» ανέβασαν στροφές και γρήγορα ξεκίνησαν να «χτίζουν» διαφορά για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο 22-8.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με τον ΠΑΟ να διατηρεί τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και παρότι δεν ήταν το ίδιο παραγωγικός μπόρεσε να προηγηθεί με +17 (36-19) στο ημίχρονο.

Οι «πράσινες» επέστρεψαν με την ίδια ενέργεια στο παρκέ και με τη Χαιριστανίδου έστειλαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της +20 (53-33). Το τρίτο δεκάλεπτο τέλειωσε 53-35.

Στη συνέχεια, ο Εύνικος με σερί 3-9 κατάφερε να μειώσει στους 12 πόντους (56-44) στα πρώτα τρία λεπτά της τελευταίας περιόδου, ενώ πλησίασε και στους 11 (61-50) στο 36’. Οι «πράσινες» όμως έκοψαν την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και με δικό τους σερί 7-0 έφτασαν τη διαφορά ξανά στο +18 (68-50) που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η προπονήτρια του Παναθηναϊκού, Ελένη Καπογιάννη δήλωσε: «Κάθε φορά με εκπλήσσει ο κόσμος του Παναθηναϊκού, είναι φανταστική η δυναμική που μας δίνει ο κόσμος και θα κάνουμε τα πάντα για να του το ανταποδώσουμε. Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, σαν ομάδα ξεκινάμε από την άμυνα και γενικά θέλουμε να παίρνουμε αυτοπεποίθηση από την άμυνά μας. Σε κακές επιθετικά μέρες μας κρατάει η άμυνα. Πρέπει να δουλέψουμε βέβαια και στην επίθεση. Με Eurocup και ελληνικό πρωτάθλημα θα παίζουμε αναγκαστικά με διαφορετικά σχήματα. Δε σταματάμε την προσπάθεια γιατί το παιχνίδι τελειώνει στο 40’ και τα κορίτσια έχουν αυτή τη νοοτροπία της μαχητικής ψυχής».

Δεκάλεπτα: 22-8, 36-19, 53-35, 68-50

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 14, Ζιάκα 4, Κωτουλα 11(3), Παυλοπούλου, Πότερ 10, Σωτηρίου 2, Μπουντούρη 2, Αλεξανδρή, Παλάσκα 3(1), Κάρτερ 12(1), Θεοδωρομανωλάκη 2, Χαιριστανίδου 8.

Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη 3(1), Εμμανουηλίδου 1, Ράδη, Πολυμένη 7(1), Ζουρνή 4, Κεσσέ 3(1), Βούλγαρη 2, Γκιζάνη, ΜακΝτόναλντ 12, Τζόουνς 10, Ναυροζίδου 4, Στογιανόφσκα 4