24 Οκτωβρίου 2022

Βόλεϊ ανδρών: διπλό στο Ηράκλειο

ΟΦΗ - Παναθηναϊκός 0-3 σετ

Το αντρικό τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στη Volley League, αφού επικράτησε με 3-0 σετ του ΟΦΗ στο Βαρδινογιάννειο.

Οι «πράσινοι» ήταν σοβαροί και πήραν το τρίποντο απέναντι στην ανταγωνιστική ομάδα της Κρήτης, κοιτάζοντας πλέον το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής κόντρα στον ΠΑΟΚ (29/10, 16:30, κεκλεισμένων).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ, προηγήθηκε με 0-3 και κατάφερε να διατηρήσει μια μικρή διαφορά 3-4 πόντων μέχρι την ισοφάριση του ΟΦΗ σε 17-17. Με τον Κόβαρ ο ΠΑΟ πήρε ανάσα 3 πόντων (17-20). Στη συνέχεια η πίεση του Πετρέα στο σερβίς έδωσε αέρα 5 πόντων στο «τριφύλλι» (19-24) για να τελειώσει ο Φράγκος το σετ (19-25).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο ΠΑΟ και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε από νωρίς με +5 (5-10). Ο ΟΦΗ δε μπόρεσε να αντιδράσει με τη διαφορά να φτάνει στο +13 (7-20) υπέρ του Παναθηναϊκού. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 6-1 (13-21) αλλά ο Παναθηναϊκός δε δυσκολεύτηκε να πάρει το σετ (16-25) και να κάνει το 0-2.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο τρίτο σετ (3-2) για πρώτη φορά στο ματς αλλά δε μπόρεσαν να το κρατήσουν αφού οι «πράσινοι» γρήγορα ισοφάρισαν σε 4-4 και πέρασαν σε θέση οδηγού μέχρι και το τέλος. Ο ΟΦΗ το πάλεψε μέχρι το 10-13, αλλά ο ΠΑΟ με ανεβασμένη διάθεση «έχτισε» ένα +8 (10-18). Οι Κρητικού έκαναν εκ νέου προσπάθεια να μπουν στο ματς μειώνοντας σε 19-24 αλλά και πάλι ο Φράγκος «καθάρισε» το σετ (19-25) και το ματς.