20 Οκτωβρίου 2022

Βόλεϊ ανδρών: πρόκριση στο Challenge Cup

Παναθηναϊκός - Σπάρτακ Μιγιάβα 3-1 σετ

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ σοβαρός και στο δεύτερο παιχνίδι του κόντρα στη Σπάρτακ Μιγιάβα καθώς επιβλήθηκε με 3-1 και πέρασε στους 32 του Challenge Cup και αποθεώθηκε από τους 2.500 οπαδούς του. Επόμενος αντίπαλος η Aero Odolena Voda από την Τσεχία.

Το «τριφύλλι» πέτυχε μια ακόμα ευρωπαϊκή νίκη σε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο κλειστό του ΟΑΚΑ και συνέχισε νικηφόρα την έναρξη της σεζόν.

Πέραν των φιλάθλων το παρών έδωσαν και αθλητές και αθλήτριες από τα υπόλοιπα τμήματα του Συλλόγου δείχνοντας για ακόμα μια φορά ότι ο Σύλλογος είναι μια μεγάλη οικογένεια.

Οι «πράσινοι» δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στον αντίπαλο τους σε κανένα σημείο του ματς και η νίκη ήρθε φυσιολογικά. Επόμενος αντίπαλος θα είναι η Aero Odolena Vodaαπό την Τσεχία και το «τριφύλλι» καλείται να την ξεπεράσει.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι «πράσινοι» μπήκαν λίγο μουδιασμένα στο ματς ψάχνοντας τα πατήματα τους και στην αρχή πήγαιναν μαζί με τους Σλοβάκους στο σκορ μέχρι και το 8-8. Κάπου εκεί αφυπνίστηκαν και ξεκόλλησαν στο σκορ λίγο μετά τα μισά του σετ με 14-10 και διατήρησαν το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων μέχρι και το 17-13. Κάπου εκεί πάτησαν γκάζι τόσο ο Ερνάντεζ όσο και οι συμπαίκτες του και το σκορ εκτοξεύτηκε στο 23-15 και τελικά το σετ πάρθηκε άνετα με 25-16.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι ανώτερος και μπήκε δυναμικά από την αρχή και πήρε προβάδισμα με 8-6. Διατήρησε το προβάδισμα και μεγάλωσε τη διαφορά στο 19-13 και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-17 κάνοντας το 2-0 στα σετ.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο ανταγωνιστικό από όλα καθώς οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και πήραν προβάδισμα με 2-5. Οι «πράσινοι» με τον Μπάση, τον Κωστόπουλο αλλά τον Άγγελο Μάρκου  στη σύνθεση  κατά την διάρκεια του σετ το γύρισαν σε 10-8  και λίγο μετά τα μισά το σετ ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ με 14-13. Ωστόσο το «τριφύλλι» λύγισε στις λεπτομέρειες στις τελευταίες φάσεις και τελικά έχασε το σετ με 26-28 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ στην αρχή του με 8-8 ενώ μετά μισά του σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 14-17.

Η Μιγιάβα εκμεταλλεύτηκε τα πράσινα λάθη και πήρε προβάδισμα με 21-23 όμως με αντεπίθεση ψυχωμένη διαρκείας ο ΠΑΟ πήρε το σετ με 25-23 με τον ΄Αγγελο Μάρκου να τελειώνει το ματς.

Τα σετ: 25-16, 25-17, 26-28, 25-23

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (15/21 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Πετρέας 9 (5/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 11 (10/15 επ., 1 άσσος, 75% υπ. - 42% άριστες), Ερνάντεζ 17 (14/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 40% υπ. - 20% άριστες), Μπάσης 3 (3/5 επ.), Μάρκου 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 24% άριστες).

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΙΓΙΑΒΑ (Γιάροσλαβ Πετρούτσα): Βάτζκα 6 (5/22 επ., 1 άσσος, 46% υπ. - 19% άριστες), Βίσκουπ 16 (13/29 επ., 3 άσσοι), Ζίμαν 7 (6/10 επ., 1 άσσος), Κοντς 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 39% άριστες), Βάλο / Πάνκο (λ, 50% υπ. - 38% άριστες), Σίμα (λ), Ντόνετς Μ., Ντόνετς Α., Ρζίμαν 1 (1/1 επ.).