10 Οκτωβρίου 2022

Μπάσκετ γυναικών: διπλό στα Γιάννενα

ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός 50-76

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του και στο πρωτάθλημα της Α1 με το «διπλό» στο Νέο Κλειστό των Ιωαννίνων. Οι «πράσινες» ήλεγξαν το ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και επιβλήθηκαν με 50-76 του ΠΑΣ Γιάννινα που πρόβαλε αντίσταση μέχρι και το ημίχρονο.

Ο ΠΑΟ ξεκίνησε καλά αλλά κάποια λάθη του, έδωσαν στα Γιάννενα την ευκαιρία να ισοφαρίσουν σε 13-13, ωστόσο οι «πράσινες» με την Κάρτερ και κερδισμένο καλάθι και φάουλ από τη Ριντ «έκλεισαν» την περίοδο με +5 πόντους (15-20).

Στη συνέχεια, ο ΠΑΣ πλησίασε στους τρεις (19-22), αλλά και πάλι το «τριφύλλι» βγήκε λύσεις και με τρίποντο της Σωτηρίου προηγήθηκε με +7 (21-28). Μπορεί το δεύτερο δεκάλεπτο να ήταν το λιγότερο παραγωγικό για τον ΠΑΟ αλλά περιόρισε τα λάθη του, «έσφιξε» την άμυνα και πήγε στα αποδυτήρια με +10 (25-35) για το ημίχρονο.

Οι αθλήτριες της Καπογιάννη επέστρεψαν με φόρα στο παρκέ και άρχισαν να «χτίζουν» διαφορά με ένα σερί 5-12 (30-47) που έφτασε το +20 (33-53) στο 26’. Η τρίτη περίοδος έληξε 36-54 με τις «πράσινες» να έχουν θέσει τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 50-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 25-35, 36-54, 50-76

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Μπριγκς 10, Σαρηγιαννίδου 6, Μαρίνη 9, Καλαμπάκου, Τζήμου, Εφα 12, Εβόντο 13(1).

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 15, Ζιάκα, Παυλοπούλου 18 (2), Πότερ 8, Σωτηρίου 9 (1), Μπουντούρη 4, Αλεξανδρή 6, Παλάσκα, Κάρτερ 12(2), Θεοδωρομανωλάκη και Χαιριστανίδου 4.